Michael McDowell miniszterelnök-helyettes az Irish Timesnak úgy nyilatkozott, hogy Írországnak a saját szociális és gazdasági érdekeit meg kell védenie. McDowell szerint a 2004-ben csatlakozott tagállamokból érkező munkavállalók negyedmillió állást foglaltak el. Ezek után a négymilliós államnak jól meg kell gondolni a munkaerőpiaccal kapcsolatos intézkedéseit.
A miniszter jelezte: nagyban befolyásolja majd a döntést, hogyan határoz Nagy-Britannia, ahol múlt héten szintén korlátozásról szóló hírek láttak napvilágot. Írország nem alkalmaz liberálisabb politikát, mint az Egyesült Királyság, mert az kaotikus viszonyokhoz vezetne a közös utazási térségben. Dublin és London közös utazási térséget hozott létre, melyben a két ország közötti személyforgalomban teljesen megszüntették az ellenőrzést, ugyanakkor egyik ország sem tagja a schengeni övezetnek.
Nemrég megjelent kutatások szerint azonban a bolgár és a román munkavállalók inkább Dél-Európában próbálnának szerencsét. A European Citizen Action Service által készített felmérés szerint a román munkavállalók legnagyobb része (29%) Olaszországban, Spanyolországban (22%), Németországban (13%) és Magyarországon (6%) dolgozna, míg a legnagyobb bolgár kolóniák Görögországban (200,000), Olaszországban (60,000) és Spanyolországban (80,000) alakultak ki.