A Vörösmarty tér
A területbérlés egy fővállalkozón keresztül történik. A helypénz természetesen helyszínfüggő, jóval drágább a Vörösmarty téren egy bódé bérlése, mint például a Nyugati téren. Az árak 400-700 ezer forint között váltakoznak.
Az eladók arról panaszkodtak, hogy nem közvetlenül az önkormányzattal tárgyaltak, hanem a fővállalkozóval. Ezzel ugyan az önkormányzat időt takarít meg, ám jókora bevételtől elesik - vélték a Piac és Profitnak nyilatkozó árusok.
A Vörösmarty téren a külföldiek-magyarok aránya erősen a külföldiek felé billen, legutolsó látogatásunkkor alig hallottunk magyar szót a téren. Valójában ez az egyetlen olyan budapesti vásár, mely felveszi a versenyt a bécsi, a londoni, vagy bármely európai nagyvárosban megtalálható bódévárossal. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy szombat esti látogatásunkkor a tér zsúfolásig telt olasz francia, angol, német, spanyol turistával. Akik egyébként sokkal szívesebben költenek kézműves csecsebecsékre, mint a magyarok - mutatott rá az egyik megszólított eladó. A magyarok általában csak nézelődnek és apróbb ajándékokat vásárolnak, a külföldiek viszont akár az egész családnak szóló ajándékokat is megveszik - egy spanyol család kedd délután nagyjából 80 ezer forintot hagyott a kézileg gyártott táskák és a népművészeti jellegű ruhak árusainál...
Jókai tér
A Jókai téren lévő karácsonyi vásár eladói mintegy húsz-harminc százalékkal kisebb áruforgalomra számítanak idén, mint tavaly - derült ki helyszíni szemlénkből. A vevők általában a délutáni órákban, a munkájuk végeztével érkeznek, ami meg is látszott hétfőn délben: jó pár bolt még zárva volt, vagy éppen akkor nyitott.
A látogatók számának visszaeséséről szinte mindenki beszámolt, sokan úgy látják, hogy a Vörösmarty tér szippantja el a vásárlókat, mivel az sokkal jobban van hirdetve. Ezt látszik megerősíteni az is, hogy a külföldiek közül sokkal kevesebben látogattak ki idén a Jókai térre, az egyik boltos szavaival "tavaly minden délelőttöm az angol nyelv gyakorlásából állt, míg idén elvétve kell csak használnom ezt a nyelvet."
A téren azonban így is sikerült elcsípnünk egy fiatal angol párt, akik kérdésünkre válaszolva elmondták, hogy éppen csak arra jártak, általában inkább ők is a frekventáltabb vásárokat tekintik meg. Bár érdekességeket találtak, egyelőre még nem vásároltak, azonban nem tartották kizártnak, hogy még visszatérnek.
Ennek sok boltos örülne, hiszen elmondásuk szerint a külföldiek jóval több pénzt hagynak ott, mint a magyarok, akik általában egy-két, maximum háromezer forintért vásárolnak. Ezt kivétel nélkül minden kereskedő megemlítette, a legjobban egy könyvárus panaszkodott, aki szerint nála az érdeklődők számában nem volt hiány, azonban az elmúlt évben annyira felmentek a könyvárak, hogy csak kevesen engedhetik meg maguknak ezt a fajta "luxust".
Egy kerámiákkal foglalkozó kereskedő pedig elmondta, hogy az előző évekhez képest sokkal szélsőségesebben vásárolnak a látogatók: a legtöbben egy-kétezer forint értékben keresnek ajándékokat, de aki többet költ az általában mélyebben a zsebébe nyúl és nagyritkán előfordulnak húsz-harmincezres tételek is.
A kereskedők - mintegy mentsvárként - az utolsó hét nagy rohamában bíznak, mivel jelentős fellendülést az ezüstvasárnap sem hozott. Ebben a tekintetben mindenki optimista, egy pólóárus azonban inkább reménykedő: "ha megérkezik a várva várt roham, akkor talán sikerül nullszaldóra kihozni az idei karácsonyt."
Csillagszóró hadművelet
Az árusoknak arra is kell ügyelniük, hogy minden vásárlójuknak adjanak számlát, az APEH-ellenőrök gyakran látogatják ugyanis a vásárokat, legutóbb például a Csillagszóró hadművelet keretében. Az elmaradt számlák, nyugták kiállítás kemény tízezer, nótorius visszaesők esetében pedig több százezer forintnyi bírságra, vagy jóval keményebb szankciókra, akár megszüntetésre is számíthatnak a cégek.
Mint ismeretes, az akció keretében összesen 550 millió forint bírságot szabtak ki, ebből csaknem 300 millió forintot az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF). A lefoglalt áruk értéke meghaladja a 200 millió forintot. 260 ezer csomag cigarettát, 13 ezer CD-t és DVD-t, valamint ruhákat, parfümöket, gyermekjátékokat foglaltak le az ellenőrök. A hatósági állatorvosok és az élelmiszer-biztonsági felügyelők nyolcszáznál is több helyen ellenőriztek, és 47 ezer kilogramm, döntően húskészítményt, illetve tejterméket vontak ki a forgalomból.