London a világ egyik leginkább szennyezett levegőjű városa. Itt működik a "Galamb Légi Járőr Szolgáltat" (Pigeon Air Patrol). A tíztagú galambcsapat városszerte járőrözik és a hátukra erősített kis hátizsákkal méri a levegő nitrogén-dioxid szintjét.
Az eredményt pedig azonnal közlik az érdeklődőkkel: Twitteren. Kérdezni is lehet tőlük ugyanezen a csatornán, az egyes városrészekre vonatkozó értékekkel kapcsolatban. A mindössze 25 gramm súlyú aprócska szenzor, amit a madaraknak viselnie kell nem gátolja őket a szabad mozgásban, sőt, külön állatorvos foglalkozik azzal, hogy biztosan a legjobb egészségnek örvendjenek. Hogy mindig tudja, merre járnak a kis gondozottak, az egyik madár GPS-t is visel - számolt be róla a CNN.
Az ötlet Pierre Duquesnoy-tól és Matt Daniels-től, a DigitasLBi marketing ügynökség embereitől származik, akik tavaly megnyerték a Twitter #PoweredByTweet versenyét. A kampány célja, hogy csatlakozókat toborozzanak egy sokkal nagyobb kampányhoz, amelyben 100 londoni lakos mérné a saját környezetében a szennyezést. A pályázók egy viselhető eszközt fejlesztettek ki, amelynek segítségével a csatlakozók állandóan mérhetik a környezetükben lévő levegőminőségi értékeket, egy interaktív térképet hozva létre.
A projekthez jelenleg pénzt gyűjtenek, közösségi finanszírozásban - még nem állt össze a szükséges tőke.
A galamb-egység szerepe tehát a figyelemfelhívás. De nem csak magára a kampányra, hanem arra is, hogy bár a légszennyezés láthatatlan, azért ott van körülöttünk. Ahogy a galambok is, amiket a városi emberek többsége észre sem vesz.