Az alkoholfogyasztás kellemetlen tünetei kevésbé lesznek súlyosak, ha már előzőleg figyelünk a megfelelő folyadékbevitelre, és utána is mielőbb visszapótoljuk az elveszített vizet, változatos formában, ilyenkor akár hígított gyümölcslével, levesekkel is, ami a benne lévő könnyen felszívódó szénhidrátokkal a vércukorszintet is gyorsabban stabilizálják. Fontos az is, hogy előzőleg mit ittunk, a gyenge sörök például kevésbé vonnak el vizet a szervezetből, mint a borok, a likőrök vagy a tömények.
A rossz hír pedig az, hogy a mértéktelen alkoholfogyasztás utáni macskajaj orvoslására nincs bevált recept, csak úgy kerülhető el, ha az ember egyáltalán nem, vagy alkalmanként, felelősen és kontrollálva iszik alkoholt.
Mit tegyünk a másnaposság enyhítésére?
- Figyeljünk oda, hogy mennyi alkoholt iszunk, ha nem is tudjuk teljesen elkerülni, legalább tartsunk ésszerű mértéket!
- Készítsük fel a szervezetünket, hogy jobban kivédhesse az alkohol káros hatását. „Alapozzunk” néhány pohár víz és lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó ételek (például tészták) és fehérjékben gazdag fogások (pl. szárnyasok, tejtermékek) fogyasztásával. Soha ne igyunk éhgyomorrai!
- A folyadékvesztés ellensúlyozására váltogassuk az alkoholos italokat alkoholmentesekkel, legjobb esetben vízzel.
- Legyünk tisztában vele, hogy hány egységnyi alkoholt döntünk magunkba. 1 egységnyi alkoholnak 1 dl bor vagy 2 dl sör felel meg. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint nők számára legfeljebb napi 1, férfiaknak 2 egységnyi alkohol fogyasztása engedhető meg.
- Soha ne igyunk szeszes italt azért, mert szomjasok vagyunk!
- Az alkohol hatását kompenzálandó, igyunk meg néhány pohár vizet lefekvés előtt, és magunk mellé is készítsük oda éjszakára.
- Természetesen mondani sem kell, hogy gyermekeknek pont a fentiek miatt ne adjunk alkoholt, és ne üljünk volán mögé sem, ha ittunk!
- És emlékezzünk arra is, hogy minden átmulatott éjszaka után van egy másnap.