Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára, az idősügyi tanács titkára az egyeztetést követően azt mondta: a nyugdíjasszervezetek egybehangzóan támogatták a nyugdíjkorhatár 65 évre emelését, de a 13. havi nyugdíj jövőjéről és a nyugdíjszámítás módjának megváltoztatásáról további konzultációt kértek.
Gyurcsány azt mondta, hogy a nyugdíjasszervezetek képviselő pontosan értették: ahhoz, hogy most és a jövőben is tudjanak nyugdíjat fizetni, meg kell őrizni a munkahelyeket. A megbeszélésen a szervezetek azt mondták, hogy tudomásul tudják venni, el tudják fogadni a kormány javaslatait, de még egyeztetni szeretnének a részletekről - idézte a kormányfő a találkozón elhangzottakat. A nyugdíjkassza 2.800 milliárd forintjából az állam minden évben 500-600 milliárd forintot áll.
Korózs Lajos, államtitkár azt mondta, hogy a 13. havi nyugdíjat érintő változások kapcsán a szervezetek többféle álláspontot is megfogalmaztak, de egyetlenegy szervezet sem utasította el kategorikusan ennek a juttatásnak a beépítését az alapnyugdíjba. Az államtitkár felidézte, hogy a megbeszélésen Gyurcsány Ferenc hitet tett amellett, hogy gazdásági recesszió idején sem lehetnek vesztesek a nyugdíjasok, az értékőrzést ekkor is meg kívánja tartani a kormány.
Majd ha nő a gazdaság
A kabinet tervei szerint, ha nem növekszik a gazdaság, az infláció mértékével akkor is növelik a nyugdíjakat, ha pedig nő a gazdaság, akkor abból is részesülnek - mondta az államtitkár, hozzátéve: a szervezetek képviselői azt kérték, hogy ennek a megoldásnak a belső arányáról konzultáljanak még.
Korózs Lajos közölte, szakértői szinten a jövő héten folytatódnak a konzultációk, és a jogszabály-tervezetek benyújtása előtt, vélhetően március közepén, újból egyeztet majd a kormány az Idősügyi Tanáccsal. Az államtitkár kijelentette: a kormány által javasolt változtatásokkal 2050-ig fenntartható a nyugdíjrendszer.
Csak megszorítani tudnak
Iván László, a Fidesz szakpolitikusa az MTI-nek azt mondta: a kormány egy megszorítássorozatnak álcázott csomagot akar bevezetni. Szerinte a nyugdíjasok reménytelen, kilátástalan helyzetben vannak, és nem tudják, mi vár rájuk, jövőképük bizonytalan, mert a miniszterelnök minden nap mást mond. A nyugdíjkorhatár emelése az újonnan belépő nyugdíjasokat fenyegeti, a 160-170 ezer, úgynevezett "Ratkó-nyugdíjast" pedig az hozza nehéz helyzetbe, hogy már nem részesülhetnek a 13. havi nyugdíjban.
Iván hozzátette, hogy emellett az áfaemelés az élelmiszerárakban olyan emelkedést okoz, amely súlyosan érinti a megélhetési válsággal küzdő nyugdíjasokat.
A Fidesz bénultan áll
A kormányszóvivői iroda erre úgy reagált: a Fidesz bénultan áll a gazdasági válság kihívásai előtt, képtelen arra, hogy reális, felelős javaslatokkal, netán programmal álljon elő, és továbbra sem hajlandó belátni, hogy nem saját hatalmi céljait, hanem az ország érdekét kell képviselnie. Márpedig népszerűséget hajhászó politikából és demagógiából nem lehet a fiatalabb és az idősebb generációk érdekeit egyaránt szolgáló, hosszú távon fenntartható és az idős kor biztonságát garantáló nyugdíjrendszert teremteni - olvasható a közleményben.
A közlemény szerint a Fidesz láthatóan lebénult: a kormányzati javaslatok ismertetése után is a rég lejárt lemezt játssza, pedig üres szavakkal és sajtótájékoztatókkal nem lehet biztosítani a nyugdíjrendszer hosszú távú stabilitását. Ahhoz konkrét, reális és felelős intézkedések kellenek. A kormány megteszi ezeket, és ha a Fidesz bénultságában nem képes vagy nem hajlandó részt venni a válságkezelésben, akkor legalább ne akadályozza azt - olvasható az anyagban.