A nyilatkozat aláírói sürgetik a szélsőséges megnyilvánulások és ideológiák elleni fellépést, valamint kiállnak a nemzeti kisebbségek kulturális és etnikai önazonosságának megőrzése mellett. Robert Fico kijelentette: Szlovákia számára elfogadhatatlan a fasizmus és a szélsőséges eszmék exportja Magyarországról. Gyurcsány Ferenc viszont elmondta, Magyarországot nem elégíti Robert Fico válasza a Dunaszerdahelyen történtekkel kapcsolatban, és továbbra is úgy gondolja, nincs bizonyíték arra, hogy a rendőrségi fellépés jogszerű és arányos volt.
A magyar miniszterelnök hat javaslatot tett Ficónak, többek közt az anyanyelvi oktatásról. Kezdeményezte, hogy a kisebbségek kezeléséről, jogairól szülessen kódex, és a felmerülő jogsértéseket közös vizsgálattal tisztázzák. Kérte, a szlovák nemzetgyűléstől, hogy fontolja meg nemzeti és kisebbségi parlamenti biztos megválasztását, és függessze fel, majd a vonja vissza a magyar nemzeti jelképek használatát tiltó rendelkezést.
Nyugodt körülmények
A találkozó nyugodt körülmények között kezdődött meg tíz órakor a révkomáromi városházán. Amikor Gyurcsány Ferenc kilépett autójából, szórványos taps hallatszott az eseményt figyelő közel kétszáz érdeklődő köréből, amely akkor is folytatódott, amikor kezet fogott Robert Ficóval.
Az MTI tudósítója a helyszínen összesen három bakancsos, bomberdzsekis fiatalt látott, akik magyarul és szlovákul egyaránt beszéltek. A fiatalok kezében fényképezőgép és jegyzettömb volt, de a sajtónak kijelölt helyen kívül állva figyelték az eseményeket. Tevékenységüket a rendezvényt biztosító erők nem zavarták meg, de minden lépésüket figyelemmel kísérték.
A városházát és a közelében lévő tiszti kaszinót, amely a nemzetközi sajtótájékoztatónak ad otthont, a rendőrség 150 méteres körzetben kordonnal lezárta. A találkozó megkezdéséig semmiféle incidens, közbekiabálás nem történt.
SME: nincs bizonyíték, amely indokolná a brutalitást
Egy szlovák lap szerint aligha vitt magával Robert Fico szlovák kormányfő olyan videofelvételt Révkomáromba, Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnökkel folytatandó tárgyalására, amely bizonyítaná, hogy a dunaszerdahelyi rendőrattak indokolt volt. A SME című liberális napilap emlékeztet szombati számában: Brano Ondrus, a szlovák kormányhivatal sajtóosztályának vezetője azt írta egy szlovák hetilapban, hogy az országos rendőrfőkapitány helyettese "nyilván nem rendelkezik" olyan videofelvétellel, amely bizonyítani tudná a november elsejei rendőrtámadás indokoltságát.
A lap cikkírója úgy látja: Ondrus valószínűleg azért minősítheti közvetve hazugnak a rendőrfőkapitányt és helyettesét, mert tudja, hogy ugyanezt gondolja róluk a kormányfő is. "Ebben az esetben Fico köteles a követelni a leváltásukat. Nemzetközi válság idején nem engedheti meg magának, hogy olyan emberek álljanak a rendőrség élén, akik e válság bekövetkeztének körülményeit illetően hazudtak".
Fico senkivel sem tudja elhitetni, hogy a szóvivő csak a saját véleményét mondta, mert a szóvivő sosem léphet ki a saját szerepéből - vélekedett a SME, amely szerint ezért most vagy a szóvivő vagy a rendőri vezetők buknak el.