Gyurcsány Ferenc szerint a magyar politikai elit jelentős részét egyfajta reformfélelem tartja fogságban, az országot pedig az öldöklő belpolitikai háborúskodástól elforduló apátia jellemzi. A gyengeségek mellett Magyarországnak vannak erősségei is, az egyik az, hogy az elmúlt években intenzíven fektetett az oktatásba, az útépítésbe és az energetikai infrastruktúrába - mondta a kormányfő. Hozzátette: erősség az is, hogy a kormány a gazdasági válság kezdete óta határozottan, gyorsan reagált.
A politikus azt mondta, nem az a kérdés, ami 2002-ben és 2006-ban volt: a Fidesz győzi-e le az MSZP-t, vagy fordítva, hanem hogy melyik erő lesz képes átlépni saját árnyékát és megszerezni az ország túlnyomó többségének értő támogatását.
Gyurcsány Ferenc reméli, hogy 2010-ben az ország már azt fogja mondani: "elegem van abból, hogy Magyarországon minden kérdést úgy tesznek fel, hogy Fidesz vagy MSZP, Orbán vagy Gyurcsány. Elegem van a rossz minőségű politikai bulvárból, elegem van az önemésztő politikai háborúskodásból, nemzeti perspektívát akarok és készen állok arra, hogy egy ilyen programhoz csatlakozzak és egy ilyen pártot támogassak" - fogalmazott a pártelnök, hozzátéve, azt javasolja az MSZP-nek, hogy felnőtt, felelős nemzeti programmal kérjen a választóktól felhatalmazást.
"Törjék össze kezüket-lábukat"
Az MSZP-nek olyan vezetőkre van szüksége, akik a közösen megalkotott és közösen elfogadott politikáért érdemesek megküzdeni, hajlandóak szerepelni - mondta Gyurcsány Ferenc a márciusi tisztújító kongresszusra utalva. Én ebben hiszek, engem az támogasson, aki ebben hisz, azt szeretném, hogy akik vezetőnek szegődnek mellém, azok ezt vállalják - közölte a kormányfő, az MSZP elnöke.
Úgy fogalmazott: "Törjék össze kezüket-lábukat, hogy szerepelhessenek, hogy emberekkel találkozhassanak, és ne kacsingassanak össze senkivel sem, hogy tudom, ez nehéz, én sem szeretem, de a többiek így döntöttek; belőlük meg én nem kérek, de szerintem a szocialista párt sem".
Gyurcsány Ferenc szerint ez csak az MSZP egyik vezetőjének az ajánlata, mint mondta, lehet más irányba is elindulni. Erős, határozott, politikai, emberi, szakmai egységre van szükség - tette hozzá.