Gyurcsány: komoly konfliktus a láthatáron

A magyar kormányfő a befolyásos brit üzleti lapban Tony Blair költségvetési tervezetét kritizálta. Gyurcsány szerint a gazdag nyugat-európai államok nem elég bőkezűek, akkor "Európa különböző részei komoly konfliktus elé néznek."

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyurcsány Ferenc szerint a brit elnökségnek újra végig kellen gondolnia költségvetési javaslatát, amelyben 20-25 milliárd (5-6 ezer milliárd forinttal) euróval csökkentenék a Strukturális Alapok kiadásait.

Baráth Etele
EU-ügyi miniszter a Népszavának nyilatkozva arról beszélt, hogy a brit javaslat hét év alatt 2 milliárd euróval (500 milliárd forinttal) rövidítené meg a Magyarországnak járó fejlesztési támogatásokat az eredeti elképzelésekhez képest.
(Ez a júniusban javasolt 871 milliárdos büdzsének ugyan csupán a 2,5 százaléka, ám az alapokból leginkább részesülő újonnan csatlakozott államoknak fájdalmas érvágás lenne. A nyáron javasolt költségvetést, ami egyébként az EU összesített nemzeti össztermékének 1,06 százaléka, akkor a 25 tagállamból 20 támogatta, a nagyobb nettó befizetők, mint Nagy-Britannia, Hollandia, Svédország, Spanyolország és Finnország nem)

A magyar kormányfő szerint az unió stabilitását nem lehet készpénzre váltani: "ha az országok között elviselhetetlen a különbség, akkor az nagyfokú migrációt okoz és veszélyezteti a szociális biztonságot". Gyurcsány szerint a költségvetés nettó befizetői nem határozhatják meg egyedül a költségvetést.


forrás: Európai Bizottság
A magyar kormányfő mellett az újonnan csatlakozott tagállamok egyöntetűen utasították vissza a brit kormányfő megállapítását, miszerint ők úgysem tudják lehívni a nekik járó uniós forrásokat. Tony Blair a 2004-2006-os költségvetést szemlézve azt emelete ki, hogy páldául Lengyelország egyelőre a pénzek 4,3 százalékát hívta le. Gyurcsány szerint Magyarországon a források 66 százalékára már megkötötték a szerződéseket, így nem a 8,8 százalékos lehívásoi arány a mérvadó. Vera Jourova, a cseh regionális fejlesztésekért felelős miniszter-helyettes úgy nyilatkozott, hogy nem méltányos a büdzsé időszakának lezárása előtt a lehívásokról beszélni. Lengyel kormányzati tisztviselők szerint a források 50 százalékának már van gazdája.

A lengyel és cseh illetékesek - a magyar kormányfőhöz hasonlóan - komoly vitákat és további szövetséges-keresést jósolnak a jövőben.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo