"Az idei gazdasági növekedés 2000 óta nem látott mértékű. Ezt a bővelkedő időszakot további strukturális reformokra és költségvetési konszolidációra kell felhasználni. Csak így leszünk képesek a növekedési potenciál növelésére ott, ahol az alacsony, és így tudunk biztonsági tartalékot képezni a rosszabb időkre", mondta Joaquín Almunia, a gazdasági és monetáris ügyek biztosa.
2006-ban a gazdasági növekedés eléri a 2,7%-ot az EU-ban és 2,5%-ot az euro-övezetben, szemben a 2005. évi 1,6%-os és 1,4%-os értékekkel. Ez jelentősen meghaladja a Bizottság 2006. tavaszi gazdasági előrejelzését (amely 2,3% és 2,1% növekedéssel számolt). Az előrejelzés felülvizsgálatát főként az EU és az euro-övezet első negyedévben elért növekedésének 0,8%-ra gyorsulása, majd a második negyedév 0,9%-os növekedése indokolja.
A 2006-ban várható fogyasztóiár-infláció mind az EU, mind az euro-övezet esetében 2,3%, szemben a tavaszi előrejelzésben szereplő 2,1% és 2,2% értékekkel, valamint a 2005. évi 2,2%-kal. Ez azon a feltételezésen alapul, hogy a hordónkénti olajár a piaci várakozásokkal összhangban 73 dollár körül marad, és az euro amerikai dollárhoz viszonyított árfolyama a jelenlegi szinten marad.
Ezek a Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának második időközi előrejelzésében szereplő adatok. A februári előrejelzéshez hasonlóan ez az előrejelzés is friss adatokkal szolgál az EU öt legnagyobb gazdaságáról. Ez alkalommal Lengyelországot, az EU-hoz 2004-ben csatlakozó 10 ország közül a legnagyobbat is figyelembe vették. Ezek az országok együtt az EU GDP-jének 77%-át adják.
A belső kereslet a fő hajtóerő
Az európai gazdaság az év során továbbra is a potenciált meghaladóan fog növekedni, a 2005 eleje óta lezajlott 80%-os olajár-emelkedés ellenére.
Az idén körülbelül fél százalékponttal felfelé korrigált globális növekedés továbbra is alátámasztja ezeket a kilátásokat. Azonban az EU gazdasági növekedésének fő hajtóereje a belső kereslet. A legfrissebb adatok alátámasztják az erősödő magánbefektetéseket: a második negyedév adatai 2%-os növekedést mutatnak az előzőhöz képest.
Az EU növekedésének erőteljes élénkülése együtt jár a nagyobb gazdaságok közti különbség csökkenésével. Bár a felmérés adatai enyhülést jeleznek a második félévben, a várakozások szerint a nagyobb tagállamok mindegyike a potenciálnak megfelelő vagy azt meghaladó mértékben növekszik. Németország esetében a növekedés alakulását a normál HÉA-kulcs 2007. januártól hatályba lépő 3 százalékpontos növelése befolyásolja, de az intézkedések átfogó hatása a vizsgálatok szerint két éves időtartamot tekintve nagyjából semleges lesz.
Ennél is nagyobb időtávot tekintve az aktualizált gazdasági kilátások felfelé korrigálása válhat szükségessé 2007-re vonatkozóan. A 2007-re vonatkozó magasabb átvitel hatását azonban óvatosan kell vizsgálni. A Bizottság következő teljes körű gazdasági előrejelzése november elejére várható.
Állandó alapinfláció
Az inflációt tekintve a fogyasztói árak az energiaköltségek miatt továbbra is felfelé ható nyomásnak vannak kitéve, de a maginfláció (ami nem tartalmazza az energiaárakat és a nyers élelmiszert) továbbra is mérsékelt marad, korlátozott másodlagos hatásokat eredményezve. A munkaerő-termelékenység javulásának és az erős nemzetközi versenynek köszönhetően az inflációs várakozások is viszonylag mértéktartóak. A termelői szinten jelentkező növekvő árfelhajtó nyomás azonban kezd aggodalomra okot adni. Az infláció az idén úgy az EU-ban mint az euro-övezetben várhatóan eléri a 2,3%-ot (ami a tavaszi előrejelzéshez képest +0,2 illetve 0,1 százalékpontos eltérést jelent).
Pozitív kilátások a munkaerő-piac és az államháztartás terén
A gazdasági tevékenységet tükrözve 2005 utolsó negyedéve óta a foglalkoztatottság növekedése is nagyobb mértékben gyorsult. Júliusban az EU munkanélküliségi rátája 8%, az euro-övezeté 7,8%-os volt az egy évvel korábbi 8,7% és 8,6%-hoz képest. A gazdasági tevékenység erőteljes élénkülésének fényében a munkaerő termelékenysége az idén 2%-kal fog nőni.
A rendelkezésre álló információk arra utalnak, hogy a nagyobb tagállamok legtöbbjében a javuló kilátásoknak és a növekedés magasabb adóösszetételének köszönhetően a 2006-os költségvetési egyenleg a várakozásoknál némileg jobban alakul.
Kockázatbecslés
Az előrejelzések kockázata az idei év második felére vonatkozóan a növekedés alulbecslése. Amennyiben fennmaradnak a jelenlegi kedvező feltételek, a mostani erős növekedési lendület is tartható lesz, ami a vártnál nagyobb mértékű negyedéves növekedési rátát eredményezhet. Ezen kívül a javuló munkaerő-piaci helyzet a magánszektor a feltételezettnél nagyobb mértékű fogyasztását eredményezheti. A következő évre vonatkozóan azonban a kockázat inkább a túlbecslésből adódik. Különösen az olajár további emelkedését nem lehet kizárni. Ezen kívül a globális egyenlőtlenségek rendellenes módon történő korrekciója továbbra is fenyegetést jelent a világgazdasági kilátásokra nézve, különösen akkor, ha az Egyesült Államok ingatlanpiaca határozottabban lelassul.
A részletes jelentés ezen a címen érhető.