A lakosság egészségtudatosságát és egészségügyi kiadásait vizsgáló felmérés eredméynei szerint nem tapasztalható jelentős kiadáscsökkenés a krónikus betegek és a nem betegek esetében sem, azaz függetlenül attól, egészségesek vagy betegek vagyunk, az egészségünkön vagyunk a legkevésbé hajlandók spórolni.
Legjelentősebb mértékben az 56 év felettiek esetében csökkentek az egészségügyi kiadások, közülük minden ötödik megkérdezett költ kevesebbet egészségére. Regionális bontásban a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon élők körében a legnagyobb a visszaesés.
Átlagosan 100 forint a megtakarítás
A legnagyobb mértékű csökkenés a nem vényköteles készítmények forgalmában mutatkozik, ám ez sem jelentős: a lakosság mindössze 8 százaléka nyilatkozott úgy, hogy kevesebbet költ ezen termékekre. A spórolás mértéke sem jelentős, a teljes lakosságra nézve átlagosan mindössze 40 forinttal fogjuk vissza havi kiadásainkat. Ugyanezzel az összeggel fordítunk kevesebbet vitaminokra és táplálék-kiegészítőkre is.
A vényköteles gyógyszereken kevesebben, de többet spórolnak. Az egészségügyi kiadásaink legjelentősebb tételét kitevő vényköteles gyógyszereken a teljes lakosságra lebontva átlagosan havi 100 forintot takarítunk meg. Nem elhanyagolható tény azonban, hogy a vényköteles készítményekre költő szűk réteg megtakarításai igen tág határok közt mozognak: 500-tól akár 10 000 forintig terjed az az összeg, amennyivel a megkérdezettek kevesebbet költhetnek vényköteles patikaszereikre.
Leginkább a 46-55 év közöttieket és az észak-alföldi régió lakosait érinti a gazdasági helyzet megváltozása. Az említett korcsoportba tartozók nem kevesebb mint 94 százaléka mondja azt, hogy kisebb-nagyobb mértékben kénytelen visszafogni kiadásait.