A bor terjedését a hazai kultúrában elterjedt szokások is gátolják, hiszen a hazai fiatalok nem borra vannak szocializálva, nincsenek bor tradícióik, bort esetenként csak a reklámok alapján választanak - olvasható a legnagyobb magyar borászat, a Varga Pincészet szerkesztőségünkhöz eljutatott gyorselemzésében.
A borok reklámozását különben maguk a borászok támogatják a leginkább, hiszen ezekben a hónapokban kell befizetni a közös kasszába a literenkénti nyolc forintot a borászoknak, amelyből majd a Magyar Bormarketing Kht. és az agrártárca által létrejövő Bormarketing Bizottság kampányol majd a magyar borok érdekében. A befizetendő közel kétmilliárd forint negyven százaléka a minőség-ellenőrzés feladatkörét ellátó Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalhoz (korábban Országos Borminősítő Intézet) kerül, a fennmaradó hatvan százalék felhasználása pedig a kommunikációs kampányokat szolgálja.
A pincészet szerint a jövőre induló bormarketing kampányoknak elsősorban a hazai piacra kellene koncentrálódnia, így több helyi kampányra is szükség volna, hiszen gyakorta a régió lakosai sem ismerik jól azokat a pincészeteket, amelyek helyben vannak. Mivel ez a probléma a fiatalok körében a legsúlyosabb, ezért a Varga Pincészet a 18-25 éves korosztályt célozná meg, hogy "kineveljék", azt a réteget, amelynek tagjai tudatosabban és igényesebben választanak majd az alkoholos italok közül. (Van akinek tiszta víz sem jut)
Ezt úgy látszik nem lehet elég korán elkezdeni, mivel a Varga Pincészethez gyakran érkeznek óvodásokból álló csoportok, akik természetesen csak mustot kóstolnak, de már ismerkednek egy borászat és a szőlészet, annak kultúrájával, hangulatával is.