Fenyegetnek minket a franciaországihoz hasonló események?

December 8-án, csütörtökön került sor a CEU Business School harmadik "provokatív beszélgetésére" Michael Lissack, az iskola vendégtanárának részvételével. A rendezvénysorozat célja, hogy a résztvevőket egy-egy témával kapcsolatban a szélsőséges álláspontok bemutatásával gondolkodásra serkentse és provokálja.

A december 8-ai beszélgetés a franciaországi zavargások hátterét vizsgálta. Lissack megállapította: a megnyilvánuló elégedetlenség nagy része a munkanélküliség okozta frusztrációból ered, ami a magyarországi roma kisebbség esetében akár hasonló eseményekhez is vezethet.

Michael Lissack szerint a 2005 őszén Franciaországban kirobbant zavargásokat a legtöbb francia politikus és médium a nem-francia "söpredék" bajkeverésének titulálta. Lissack ennek ellenkezőjét állítja: a jelenlegi zavargások segítségével a francia társadalom egy szegmense tipikusan francia módon fejezte ki a szociális korrekció iránti igényét. Megjegyezte, hogy a külvárosokban történő zavargások, illetve a vasutasok, a szolgáltatásban dolgozók vagy a személyszállítási alkalmazottak sztrájkra való hajlama között sok hasonlóság van. Ezúttal a sztrájkolók külseje jelentett különbséget - a média bőrszínük és vallásuk miatt használta inkább a "zavargás", és nem a "sztrájk" kifejezést.

A zavargások két olyan kényes kérdésre hívták fel a figyelmet (a rasszizmusra és a gazdasági integráció hiányára), amire a történelmi francia válasz az volt, hogy ezek a problémák nem is léteznek. Ennek az elfojtásnak eredménye a zavargások robbanásszerű jelentkezése. A romákkal kapcsolatban Magyarországnak ugyanazzal a problémával kell szembenéznie.

Szegregáció itthon is

Több mint 700 000 roma szenved a diszkriminációtól, az oktatás hiányosságaitól, a szegényes lakhatási körülményektől, a rossz egészségügyi ellátástól, illetve a tartós munkanélküliségtől. Mindezzel párhuzamosan 2030-ra a romák Magyarország lakosságának több mint 20%-át teszik majd ki. A tagadás itt sem lehet hosszú távú megoldás, mik lehetnek az alternatívák? Lissack megjegyezte, hogy francia zavargások jó példának tekinthetők az olyan szituációkra, ahol fontosak az ún. gyenge jelzések ("weak signals" - olyan jelzések, melyek megfigyelhetők ugyan, de a hatalom figyelmen kívül hagyja őket). Ilyen lehet a munkanélküliség, a gyengülő jóléti rendszer, az asszimiláció hiánya vagy az egyre erőteljesebb módszerek a sztrájkok terén.

Programok kellenek

#page#

Programok kellenek

Ezen jelzések Magyarországon is megfigyelhetőek a romákkal kapcsolatban. Lissack szerint a felülről lefelé irányuló akciók (azaz a központi kormányzati politikák) önmagukban nem segítenek. Javaslata szerint Magyarországnak ki kell egészítenie a meglévő roma programokat, elsősorban a közösségi vezetőkre és a potenciális oktatókra fókuszáló intenzív nyelvi és műveltségi oktatással. Fontos a pozitív helyi példák nyújtása, és a roma szociális hálózat összekapcsolása az ország többi részével. Lissack javaslata szerint intenzív lépéseket kellene tenni azért, hogy több száz roma diák sikertörténetét (például a számítástechnikában és a biotechnológiában) lehessen példaként állítani a közösség számára. További program lehet a nővér-, a tanárképzés, illetve ösztönzés a falvakba való visszatérésre. Az előadást követő vitán számos kérdés érkezett arról, hogy mit lehetne tenni a társadalomban széles körűen elterjedt előítéletek és diszkrimináció ellen.

Lissack megjegyezte, hogy több országban, közösségben - például a nagy egyesült államokbeli városok bandáinál, a szintén amerikai illegális latin bevándorlók közösségében, illetve a franciaországi első generációs fekete bevándorlók között - is számos párhuzam figyelhető meg. Michael Lissack végül megjegyezte, hogy a megoldást a legtöbb esetben a kis lépések jelentik.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo