Oroszországban tavaly télen évtizedek óta nem tél tombolt. Áramkimaradások, megbénult tömegközlekedés - a megfagyott vezetékek miatt nem jártak a villamosok és a trolibuszok -, és bezárt iskolák fogadták azokat, akik kimerészkedtek a gyakran mínusz 30 fokos hidegbe. A moszkvai állatkert állatait - még a jegesmedvéket is - fedett helyre terelték, és az a pletyka járta, hogy az elefántokkal naponta két liter vodkát itatnak, hogy melegen tartsák őket.
A Szibériában időnként előforduló mínusz 50 fok ellen az emberek a pletykabeli elefánthoz hasonló mennyiségű vodkával próbáltak védekezni. Ez mindaddig rendben is volt, amíg 2006 telén több mint 40.000 ember halálát okozták a forgalomba került vodka-hamisítványok. A vodkaként árult mérgek a leggyakrabban jégoldó-, rozsdamaró-, vagy ablaktisztító-folyadék készültek. Egyesek az ipari alkoholokból nyert hamisítványok ilyen nagy tömegű megjelenését ahhoz a kormányzati döntéshez kötötték, amely intézkedett az egységes zárjegyek bevezetéséről.
A Kreml a 9 milliárd dolláros (1750 milliárd forint) vodkapiac negyedét kitevő hamisítványok ellen próbált meg védekezni a zárjegyrendszer központosításával. A törvény fegyvere azonban visszafele sült el. Az előrejelzések a mérgezéses halálok tavalyi rekordjának megdőlését jósolják az idei télre. Annál is inkább, hiszen a BBC már november elején hátborzongató híreket közölt olyan szegényebb szibériai régiókról, ahol a tél első hónapjában már közel 1000 embert szállítottak - a feltételezhetően ipari oldószerek által okozott - súlyos májpanaszokkal kórházba.
A Kreml Putyin elnök korábbi tervének kudarcát - miszerint állami monopólium alá vonja vissza a Szovjetunió szétomlása után felszabaduló vodkatermelői-piacot - követően nem tudott úrrá lenni a "vodka-helyzeten". A rendőrség, hiába a kormányzat egyre erélyesebb felszólításai, tehetetlen a vodka-hamisítókkal szemben. Itt lépett a képbe a héten Osman Paragulgov, az orosz bor és rövidital-termelők szakszervezetének elnöke. A szakszervezet szerint egy olcsó, de biztonságos és szabályozott rövidital bevezetése a piacra segítene azokon a szegényebb oroszokon, akik nem tudják megfizetni a valódi vodkát.
A szakszervezeti elnök szerint az orosz vodkafogyasztók körülbelül30 százaléka ki van téve a vodka-hamisítványok által okozott mérgezésnek. Paragulgov szerint a "szociális vodka" forgalmazását a hamisítványokkal leginkább elárasztott régiókban lehetne megkezdeni. Ez talán hozzájárulhatna a halálozások riasztó mértékének csökkenéséhez.