A nők és a fiatalok is jobban keresik a magánellátást
A felmérés szerint a nem és az életkor erősen befolyásolta a preferenciákat. A megkérdezett nők nagyobb arányban választották a magánellátást, mint a férfiak, illetve a 18-29 éves korosztályban különösen magas a magánszolgáltatások igénybevétele. E korcsoport 39 százaléka fordult magánorvoshoz, míg a skála másik végét a 60 év felettiek jelentik, akiknek csupán 11 százaléka élt ezzel a lehetőséggel. Más demográfiai jellemzők terén kiegyenlítettebb a helyzet, pl. a kisebb településeken élők hasonló arányban fordultak a magánegészségügy felé, mint a főváros vagy megyeszékhelyek lakói.
A kutatás arra is rávilágít, hogy a nőgyógyászati ellátásban továbbra is átlagon felülien erős a magánszektor jelenléte: a megkérdezett nők 26 százaléka ezt jelölte meg legutóbbi szakorvosi vizitként. A második és harmadik leggyakoribb vizsgálattípus a reumatológiai (8 százalék) és bőrgyógyászati (7 százalék) volt. A férfiaknál az urológiai vizsgálat került a lista élére 14 százalékkal, de a kardiológiai (12 százalék) és a szemészeti (9 százalék) ellátások is jelentős arányban fordultak elő.
Az időpontfoglalás a rendszer kulcsa – de nem mindig működik
Szakorvosi ellátást ma már szinte lehetetlen előzetes időpontfoglalás nélkül igénybe venni: a 2024-ben a megkérdezettek 88 százaléka csak előzetes foglalást követően jutott be a rendelésre. Az időpontfoglalás leggyakoribb módja továbbra is a telefon, de népszerű az online lehetőség is. A kétféle ellátórendszer közötti kényelmi különbség itt is megmutatkozik, hiszen míg a magánszolgáltatóknál a páciensek kétharmada telefonon, közel egyharmada pedig online foglalt időpontot, addig az államiban ennél jóval kisebb arányok láthatók (telefon: 57 százalék; online: 14 százalék), vagyis itt sokan vannak azok, akik – megszokásból vagy muszájból – személyesen intézik az időpontfoglalást.