Bár Nagy-Britannia maradt a bejelentett projektek számát tekintve a legnagyobb beruházási cél- ország, a közép- és kelet-európai országok kiemelkedően teljesítettek 2004 első hat hónapjában - emeli ki a riport.
2004 januárjától júniusáig a jelentés által regisztrált projektek száma 1432-re növekedett a 2003 hasonló időszakában mért 1126-ról, ami 27 százalékos emelkedés. Az öt legnagyobb ország (Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Oroszország és Spanyolország) listája nem változott, és Nagy-Britannia megerősítette vezető pozícióját. A Magyarország, Csehország, Lengyelország és Oroszország alkotta "Négy Nagy" erőteljes növekedést mutatott, a projektek száma 156-ról 283-ra emelkedett, mellyel részesedésük a 2003 első félévi 14 százalékról 20 százalékra nőtt.
Ahogy Czakó Borbála, a magyarországi Ernst & Young vezérigazgatója rámutatott: "Az eddigi 2004-es eredmények alapján kijelenthetjük, hogy a korábbi évek visszaesését követően a belföldi beruházások ismét erősödnek. A beruházási kedvet tekintve a 2003-as évet igazi fordulópontnak tekinthetjük, hiszen egy-két ország kivételével az erősödés egyaránt érezhető keleten és nyugaton. Igaz, az éves eredmények szükségesek ahhoz, hogy megállapítsuk, kik a nyertesek és a vesztesek. A legfeltűnőbb folyamat a kelet-európai régió erősödése volt. Összehasonlításképp érdemes megjegyezni, hogy Szlovákiában több projekt zajlott, mint Hollandiában, Magyarország többet ért el, mint Németország és Csehország, Lengyelország, valamint Oroszország egyaránt több beruházást hajtott végre, mint Spanyolország. Ha ez a trend folytatódik, Európa FDI térképe az év végére jelentősen módosulhat.
Bár az újonnan nyíló keleti piacok és ezek alacsonyabb költséglehetőségeik egy természetes keleti irányú hajtóerőt generálnak, a fellendülésnek ebben a fázisában úgy tűnik, hogy Kelet- és Nyugat-Európának egyaránt sokat kell még fejlődni."
Az Egyesült Államok maradt a legnagyobb beruházó ország, jó növekedést mutatva a projektek számában (a 2003 első félévi 332-ről 396-ra 2004-ben), megtartva ezzel az összes projekten belüli 28 százalékos részesedését. A rangsorban Japán, Nagy-Britannia és Németország - a legnagyobb mértékben külföldön beruházó országok - következnek, melyek a megvalósított projektek számában szintén jó növekedésről tettek tanúbizonyságot.
Az Ázsiából származó beruházások (Japán, Kína, Szingapúr és Dél-Korea) úgy tűnik ez év első hat hónapjában növekedtek. Ha a folyamat nem változik, év végére a legnagyobb 5 közé léphetnek.
Míg az autóipar megőrizte minden részterületén 12%-os piaci részesedését, fellendülést tapasztalhattunk a hagyományosan új technológiának nevezett területeken is. A projektek száma 69-ről 109-re nőtt az elektronikai szektorban, ezzel az iparág 6 százalékról 8 százalékra emelte részesedését. Ehhez hasonlóan a számítástechnika területe is javult idén 30 projektet teljesítve az előző év első hat hónapjában mért 20-szal szemben. A tavaly 19 projectet felmutató távközlési szektor idén 33-ra emelte beruházásai számát.
A feldolgozóipar ebben az évben is a legfontosabb ipari tevékenység az összes projekt 43 százalékával. Bár részesedése csökkent, a projektek száma a 2003 első félévi 551-ről 2004-re 610-re emelkedett.