Esélye sincs a magyar turizmusnak behozni az osztrákokat?

Orbán Viktor a Tourism Summit 2019 konferencián úgy fogalmazott, hogy a magyarok számára ez a hazaszeretet kifejezésének egyik formája. A hazai turisztikai ágazat dicséretét ezután azzal folytatta, hogy Magyarország hamarosan behozza Csehországot ezen a területen. Megnéztük, hogy áll az ország ténylegesen.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A miniszterelnök kijelentése nagyon jól hangzik, de a statisztika nem őt igazolja: az eltöltött vendégéjszakák számát tekintve 2018-ban és 2019-ben sem sikerült sokkal közelebb kerülni Csehországhoz, mint a korábbi években. A távlati célkitűzésként emlegetett Ausztriát pedig nem a magyar, hanem a cseh turizmus fogja hamarosan behozni az Eurostat adatai szerint.

Az osztrák síszezon utolérhetetlen

A külföldi turisták által eltöltött éjszakákat mutató grafikonból látszik, hogy 2016 és 2019 közt a hazai és csehországi turizmus jellemzően együtt mozog, és szinte semennyit sem sikerült közelednie Magyarországnak. Az osztrákoknál tapasztalható óriási kilengésekre a síszezon a magyarázat, ám még szezonon kívül is jelentősen több turista érkezik az országba, mint a másik két vizsgált esetben.

Mi a helyzet belföldön?

Ha a belföldi turizmust nézzük, a helyzet máris sokkal kiegyenlítettebb, hiszen a magyarok többsége mindig is inkább belföldön nyaralt. Itt az évek során sokat tudott közeledni Magyarország a másik két országhoz, ám még így is nagy a különbség. Az országok komoly népességkülönbsége miatt azonban a számszerűsített grafikonnál sokkal érdekesebb az, hogy arányaiban hogy változott a látogatók száma az előző év azonos időszakához képest.

Arányaiban az feltűnő, hogy a hazai vendégéjszakák számának alakulása eléggé hullámzó teljesítményt mutat az elmúlt egy évben, viszont a növekedés többször is megközelítette, sőt néhányszor még túl is ugrotta a másik két országban mértet.

Orbán Viktor beszédében úgy fogalmazott, hogy „turisztikai teljesítményünkkel már ott lihegünk Prága és Csehország tarkójánál, őket hamarosan behozzuk”, hozzátéve, hogy lassan „érdemes új cél után nézni: ideje megkezdeni Ausztria és Bécs ostromát”. Az eltöltött vendégéjszakák száma nem igazolja a miniszterelnök kijelentését, azt viszont nem lehet elvitatni, hogy az elmúlt években komoly fejlesztések történtek a turizmusban, elég csak Orbán azon kijelentését feleleveníteni, miszerint öt év alatt 86-ról 147-re emelkedett a Budapestről légi járattal közvetlenül elérhető városok száma. Nem beszélve a NER-hez közeli vállalkozók szédítő Balaton-parti terjeszkedéséről, ami azt jelzi, hogy van pénz az iparágban.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo