"A mai nap mérföldkő jelentőségű az általam vezetett Bizottság számára. Az elmúlt tizennyolc hónapban sikerrel megoldottunk számos olyan problémát, amelyek hivatalba lépésemkor megoldhatatlannak tűntek. Ma ambiciózus politikai menetrendet fogadunk el polgáraink számára. Ez a tagállamoktól és az EU intézményeitől egyaránt koncentrált erőfeszítést követel meg. Újfent el kell köteleznünk magunkat Európa mellett. Csak eredmények felmutatásával lehet megerősíteni a közvélemény bizalmát Európa iránt. Csak így lehet megteremteni az intézményi kérdések rendezéséhez szükséges feltételeket", mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
"Ezzel a menetrenddel azt bizonyítjuk, hogy meghallgattuk a polgárokat, akik szeretnék szavukat hallatni, és akik vezető szerepet várnak Európától annak ellenére, hogy vegyes érzelmeik vannak az EU tagsággal, illetve az Unió működésével kapcsolatosan. A polgárok a politikák megvalósítását várják az Európai Uniótól." mondta Margot Wallström, a Bizottság intézményi kapcsolatokért és kommunikációs stratégiáért felelős alelnöke.
A bizottsági menetrend fő tartópilléreit a következő stratégiai célkitűzések képezik: jólét, szolidaritás és biztonság, amelyeket kiegészít a munkahelyteremtés és a növekedésserkentés folytonos célkitűzése. Az Európáról szóló vita azonban rávilágított arra, hogy eltérés van az Európa által hozott intézkedések és aközött, ahogy a közvélemény Európa szerepét látja. A közvélemény bizalmának visszaszerzésére a Bizottság valamennyi erőforrását - külső és belső viszonylatban egyaránt - arra fogja összpontosítani, hogy megoldják a polgárok által felvetett problémákat. Ez tehát egy olyan politikai válasz, amely a polgárközpontú programra épül.
A Bizottság tizenkét politikai kezdeményezést ismertet, amelynek célja egy olyan Európa létrehozása, amely megoldásokat ajánl. A konkrét javaslatok között a következők szerepelnek:
- az egységes piac előretekintő szemléletű felülvizsgálata,
- az egységes piac vizsgálatával párhuzamosan menetrend összeállítása a szociális védelmi rendszerekhez való hozzáférés és a szolidaritás terén,
- annak biztosítása, hogy az EU polgárai jobban élhessenek a meglévő jogaikkal és jobb információkkal rendelkezzenek e jogok tekintetében: a Bizottság ehhez azt javasolja, hogy bocsássanak minden EU polgár rendelkezésére egy ún. "jogosultsági kártyát".
- a joggal, a szabadsággal és a biztonsággal kapcsolatos politikák terén a döntéshozatal és az elszámoltathatóság javítása.
Az EU további bővítését illetően a Bizottság megerősíti meglévő kötelezettségvállalásait és fokozza elkötelezettségét a bővítés üteméről és terjedelméről folytatott vita mellett. A Bizottság rövidesen közzétesz egy stratégiai dokumentumot az Unió külső kapcsolatairól és az év folyamán később vitát kezdeményez arról, hogy a további globalizáció milyen külpolitikai következményekkel jár az Unióra nézve. A Bizottság felszólít továbbá a meglévő szerződésekben rejlő lehetőségek fokozottabb kiaknázására és számos konkrét kezdeményezést javasol a partnerség javítására, amelyek érintik a bürokrácia visszaszorítását, az átláthatóság javítását, és a nemzeti parlamentekkel való kapcsolatok megerősítését.
Az intézményi kérdésekkel kapcsolatban a Bizottság azt javasolja, hogy az Európai Tanács júniusi ülése a fokozatos megközelítés mellett kötelezze el magát, amelynek első lépéseként Európa vezetői 2007-ben, a Római Szerződés aláírása után 50 évvel új politikai nyilatkozatot és kötelezettségvállalást fogadhatnának el. Ez a nyilatkozat aztán alapul szolgálhatna az Európai Tanács azon határozataihoz, amelyek megindítják azt a folyamatot, melynek feladata az intézményi kérdések rendezése. 2008/2009-ben következő lépésként a Bizottság jelentést készít az Unió jövőbeli finanszírozásáról.
A Bizottság ezzel összefüggésben 2005. október 13-án elfogadott egy dokumentumot (COM (2005) 494), amely az útkeresési valamint az azt követő időszakra vonatkozik. Ez tizenhárom közösségi szinten hozandó kezdeményezést ismertetett, amelyek kiegészítik a tagállamoknak a nemzeti viták során nyújtott támogatást. Ez a dokumentum egy visszajelzési folyamatot is tartalmaz, amelynek egyik sarkalatos elemét egy külön, az Európa jövőjére vonatkozó Eurobarometer felmérés képezi, valamint tartalmaz egy olyan dokumentumot is, amely átfogó áttekintést nyújt a tagállami látogatásokról és az Unió területén sokhelyütt rendezett vitákról.
Az osztrák elnökség kezdetén Wolfgang Schüssel kancellár felkérte a Bizottságot, hogy terjessze elő azon vitaindító gondolatatit, melyek az állam- és kormányfői vita alapját képezhetnék. A Bizottság által ma elfogadott dokumentum ennek a felkérésnek tesz eleget.
A 2006. május 5-én közzétett legutóbbi Eurobarometer közvéleménykutatás azt mutatja, hogy Európa polgárai számos területen határozottabb fellépést várnak el az EU-tól. Rávilágít azokra a kérdéskörökre is, amelyek a polgárokat leginkább foglalkoztatják: azaz a munkanélküliség, a biztonság, az intézmények elszámoltathatósága valamint az EU további bővítése. A Bizottság megfontolásainak kiindulópontját a közvélemény és a nemzeti viták összefoglalója képezi.