Elméleti repülés a tananyag?

A légierő létrejöttéről tartott előadást a Mindentudás Egyetemén a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem rektora. Most azonban az elméleti repülést kell oktatni.

A magyar légierő létrejöttét megalapozó különleges elméletről tartott előadást a Mindentudás Egyetemén Szabó Miklós, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem rektora, képet adva a honvédelem hazai továbbfejlődési lehetőségeiről is.

Az első világháborúban megjelent korszerű fegyvernem, a légierő fejlődésének elméleti alapjait a Giulio Douhet (1869-1930), az extrém olasz tábornok által megfogalmazott úgynevezett légiuralom-elmélet indította el, ami megjelent a magyar katonai köztudatban is; kezdetben ezt tekintették revíziós terveink, illetve hatékony honvédelmünk egyetlen gyógyírjának. A légi uralom, másnéven az önálló légi háború elmélete szerint egy, a többi haderőnem rovására kifejlesztett, összesen száz repülőszázaddal rendelkező légierőnek kell természetes terepakadályoktól függetlenül az ellenség hátországában kijelölt száz hadászati célpont ellen egyidejű, megsemmisítő légicsapásokat intéznie. Ezek a légicsapások néhány nap alatt megtörik az ellenséges állam polgárainak háborús elszántságát, ezzel ők maguk kényszerítik gyors békekötésre kormányukat. Douhet szerint ez az olcsó, gyors, a saját veszteségeket is minimalizáló győzelem leegyszerűsített receptje. A katonai szakemberek a harmincas években e nézetek hatására alapították meg az 1939-től már önálló haderőnemként működő Magyar Királyi Honvéd Légierőt.

Már a harmincas években a modern háború leghatalmasabb eszközének nevezték a repülőgépeket. A magyar szakírók megemlítik, hogy a repülők hadműveleti használatának lehetősége csak elméleti úton állapítható meg, ezért hoztak létre repülőparancsnokságokat. Douhet elméletét a magyar katonai szaksajtóban Szentnémedy Ferenc százados mutatta be, amely komoly szakmai vitát generált: többen szembeszálltak az elgondolással. Azonban a kezdeti eszmefuttatások közrejátszottak abban, hogy a Legfelsőbb Honvédelmi Tanács 1932-ben elfogadja a hadsereg távlati fejlesztési tervét, melyben 48 repülőszázad felállításáról döntöttek. Ám a többi kritikai észrevétel és egyéb tapasztalatok fokozatosan árnyalták Szentnémedy kritikátlan douhetizmusát.

1933-ban a kormány már egy 150 repülőgépből álló magyar légierő felállításáról döntött. Idővel felismerték, hogy a légierő legfontosabb feladata nem az embereknek, hanem az ellenség légi és földi haderejének, erőforrásainak minél gyorsabb megsemmisítése. Szentnémedy Ferenc ebben az évben kezdett el foglalkozni a vadászrepülés és a légvédelem problémájával, melynek során megállapította, hogy idővel egyre inkább nagy hatótávolságú és sebességű, jól felfegyverzett, többüléses vadászgépek szükségesek, a géppuskák mindezzel együtt legyenek fedélzeti lövész által is mozgathatóak. 1934-ben a Légügyi Hivatal vezetői is a többfeladatos géptípus hadrendbe állítását szorgalmazták.

A további elméleti munka, a külföldi tapasztalatok feldolgozása, valamint az aktuális hadászati elképzelés lényegesen módosította az eddigi elképzeléseket. A harmincas évek végére a szárazföldi erőkkel szorosan együttműködni képes és a környező államok erődrendszerének elpusztítására alkalmas légierő képe kristályosodott ki, ennek megfelelő elképzelés született a leginkább alkalmas repülőgéptípus tekintetében is. A legkevesebb figyelmet a szervezeti kérdésekre fordították. 1938-ban azonban ez megváltozott, mikor Horthy Miklós kormányzó elrendelte az autonóm légierő létrehozását, így megszületett a douheti nézetek pozitívumait hasznosító, a sajátos magyar helyzetnek megfelelő önálló haderőnem, ami azonban a gyorsan kibontakozó háborús viszonyok között képtelen volt továbbfejlődni a negyvenes években.

A 21. században a magyar gazdaság, s ezáltal a Magyar Honvédség helyzetéből adódóan célszerű lenne több energiát fordítani az elméleti tevékenységre, hogy a feltételek jobbra fordulásával a kiválóan felkészített, az új kihívásoknak megfelelni képes tisztikarra és a kidolgozott nézetrendszerekre támaszkodhassunk, mint ahogy teszik azt Írországban és a skandináv államokban. Hogy egyszer végre tanuljunk a történelemből, és így sok felesleges költséget, erőfeszítést megspóroljunk.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo