A szegénység kockázata által leginkább fenyegetett társadalmi csoportok egyike a nyugdíjasoké, lévén a nyugdíjba vonulást követően nagyon gyakori a korábbi munkabérhez viszonyított jelentős jövedelemcsökkenés. A Bankmonitor most azt vizsgálta meg, hogy 2023-ban a nyugdíjasok mekkora hányada kaphatott kevesebb állami juttatást a létminimum (egyelőre csak becsülhető) összegénél.
Már nem a KSH számítja a létminimumot
A Központi Statisztikai Hivatal 2015-ben szakmai okokból abbahagyta a hazai körülményekre vonatkozó létminimum-értékek számítását és közzétételét. Ezt követően egy független kutatóintézet, a Policy Agenda vállalta magára ezt a feladatot, így 2015. óta is van fogalmunk arról, hogy havonta mennyi pénzre lehet szükségük a különféle összetételű háztartásoknak a legalapvetőbb kiadások és azon túlmutató szerény igények finanszírozásához. Fontos, hogy a „létminimum” nem szegénységi küszöböt takar, hanem egy olyan jövedelemszintet, amely biztosítja a háztartás lakóinak számára a folyamatos életvitellel kapcsolatos szerény szükségletek kielégítését.
Mennyi volt a létminimum 2020-ban?
A legfrissebb, 2023-ban megjelent tanulmány 2020-as adatokat tartalmaz, abban az évben az alábbiak szerint alakult a különböző összetételű háztartások létminimum fenntartásához szükséges jövedelemszintje:
- két aktív korú felnőttből háztartás: 218 400 forint,
- két felnőttből és két gyermekből álló háztartás: 362 000 forint,
- egyszemélyes nyugdíjas háztartás: 112 300 forint,
- kétszemélyes nyugdíjas háztartás: 193 500 forint.
A Bankmonitor azt is összegyűjtötte, hogyan változott 2006-tól 2020-ig az egyfős nyugdíjas háztartás létminimum-szintje, ezt szemléltetjük az első diagramon.