Ekkora nyugdíjemelés jöhet jövő januárban

Az idei 3 százalék után jövő januárban is 3 százalékos nyugdíjemeléssel számol a kormány, a most benyújtott, 2022-es költségvetési törvényjavaslat szerint. Pontosabban az idei 3,6 százalék után, mivel a tervezett inflációt meghaladó lesz idén a kormány beismerése szerint az áremelkedés átlagos üteme.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A cikk erdetileg laptársunk, az Mfor.hu oldalán jelent meg. 

A jövő évi büdzsét 3 százalékos infláció mellett tervezte meg a kormány, s ezúttal egyezik a véleménye a Magyar Nemzeti Bankéval, ahol 2,9-3 százalékos inflációt jeleznek előre 2022-re (az elmúlt években a jegybank rendre pesszimistább volt, és általában igaza lett).

S mivel az volt a vállalása, hogy minden évben megőrzi a nyugdíjak vásárlóértékét, ezért a mindenkori inflációval megegyező mértékben emelik januárban a nyugdíjakat. Ha pedig év közben ettől eltérne az infláció, azaz magasabb lenne, akkor kiigazítják a nyugdíjakat. Erre alapesetben novemberben szokott sor kerülni, de idén már nyáron megemeli a járandóságokat a kormány.

Van más, is, ami változatlan. Mégpedig az, hogy a reálérték megőrzése egyben azt is jelenti, hogy a nyugdíjak egyre inkább elszakadnak a bérektől. Utóbbiak ugyanis jóval lendületesebben emelkednek évről évre, mint a járandóságok. Így lesz ez jövőre is a kormány tervei szerint: 7,7 százalékkal nőhetnek átlagosan a bruttó keresetek, és mivel nem lesz adócsökkentés, ami a munkavállalókat érintené (vagyis például a személyi jövedelemadó is marad 15 százalékos), a nettó is ennyivel fog emelkedni.
Tegyük egymás mellé a két számot: 3 százalékos nyugdíjemelés és 7,7 százalékos nettó átlagkereset-növekedés. Máris érthető, hogy miért nyílik tovább az olló a kétféle jövedelem között. Idén egyébként kevésbé rossz a helyzet, mivel a 3,6 százalékos emelés (ideértve az évközi korrekciót) a nettó átlagkeresetek 7 százalékos növekedésével fut versenyt.
Nyugdíjakra amúgy 2022-ben összesen mintegy 4000 milliárd forintot költenek, ezen felül 160,3 milliárdba kerül majd a 13. havi ellátás visszaépítése (ami jövőre már kétheti nyugdíjat jelent), további 68,4 milliárd forint pedig a prémiumra lett félretéve (3,5 százalékot meghaladó gazdasági növekedés esetén ugyanis prémium jár az időseknek).

Ha csak a rendes nyugdíjemeléseket nézzük, akkor a 2020-as évi 142,1 ezer forintos havi átlagos nyugdíj az idei és jövő évi emelésekkel 151 ezer forint fölé emelkedik 2022 januárjára. Ez havi szinten 9,5 ezer forintot fog jelenteni a 2020-as összeghez képest.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo