Az Európai Bizottság szerdán azt javasolta, hogy az Unió költségvetésének azon részét, amelyet jelenleg áfa- és vámbevételekből finanszíroznak, váltsák ki egy egységes közösségi adóval. Ez a bevétel tenné ki az EU költségvetésének negyedét-harmadát, a többi továbbra is az államok által fizetett tagdíjból származna.
A Bizottság három különböző ötlettel állt elő. Az egyik az energiaadót nevezné ki EU-adónak, a másik az áfát, a harmadik pedig a vállalkozási adót. Utóbbi volna a legnehezebb: alig-alig van politikai realitása, hogy a tagállamok meg tudjanak egyezni egy egységes vállalkozási adóról. Ez minden tagállamban kölönbözik és fontos része az országok gazdaságpolitikájának, a vállalkozási adó csökkentése ugyanis befektetőket csábíthat az adott tagországba.
Ha a tagállamok is egyetértenek (ilyen jellegű kérdésekben mindenkinek vétójoga van), az EU-adót 2014-től vezetnék be. A Bizottság érvelése szerint ez azért volna jó, mert valamivel érthetőbbé és igazságosabbá tenné a jelenleg elképesztően komplex finanszírozási rendszert, amire az Unió költségvetése épül.
Egységes közösségi adó?
Az Európai Bizottság javaslatot tett egy egységes közösségi adó bevezetésére, amely az EU költségvetésének negyedét-harmadát tenné ki. Az uniós adó ugyanakkor nem jelentene tehernövekedést az embereknek, mert már most is létező adóbevételeket irányítanának át az állami kincstárakból a közös költségvetésbe.
Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte
Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók
Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői
Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa
A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.