Líbia: támadásban az európai haderő

Amerikai, európai és arab vezetők eldöntötték szombaton Párizsban, hogy azonnal katonai akciót indítanak Líbiában a polgári lakosság védelmében - jelentette be Nicolas Sarkozy.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

A vadászgépek
A Rafale típusú, több célú vadászgépeket bombázásra, csapatok támogatására és a légtér védelmére is fel lehet használni. Sebessége a hangsebesség 1,8-szorosa, akciórádiusza nagy magasságban 1850 kilométer, a maximális fegyverterhelése 6000 kilogramm. A sorozatgyártását 1998-ban kezdték meg. Hét különböző típusú harci gép feladatainak ellátására alkalmas. Harci bevetésben még nem vett részt. Darabonként mintegy 50 millió euróba kerül. A francia állam 294-et rendelt belőle. Négy változatban készül, közülük az egyik a lopakodó altípus.

Líbiában egy francia harci repülőgép közép-európai idő szerint 17.45 körül megsemmisítette az első líbiai célpontot, egy katonai járművet - jelentette be a párizsi védelmi minisztérium szóvivője, Laurent Teisseire. A repülőgépre nem lőttek rá, a megsemmisített katonai jármű típusa az első órában még nem volt világos, de a szóvivő később közölte, hogy "néhány harckocsit és páncélozott járművet" lőttek ki Bengázitól délnyugatra. A szombati bevetésekben mintegy húsz harci gép vett részt a kora esti tájékoztatás elhangzásáig, főként Bengázi 100-150 kilométeres körzetében, ahol le akarják állítani Moammer Kadhafi erőinek előrenyomulását - mondta Thierry Burckhard ezredes a vezérkar részéről. Ebben az övezetben két fregatt is tartózkodik.

Burckhard bejelentette azt is, hogy a líbiai vizekhez vezényelték a Charles de Gaulle francia atommeghajtású repülőgép-hordozót, amely vasárnap fut ki a tengerre Toulonból.

A spanyol hírügynökség azt az értesülést szerezte a madridi kormánytól, hogy a repülési tilalom kikényszerítését célzó hadműveletet Harry B. Harris altengernagy, a hatodik amerikai flotta parancsnoka koordinálja, miközben saját erőinek irányítását minden ország magának tartja fenn. Spanyolország négy F-18-as géppel, egy tartálygéppel, egy fregattal, egy tengeralattjáróval és egy haditengerészeti felderítő repülőgéppel vesz részt az akcióban.

Amerikai, európai és arab vezetők eldöntötték szombaton Párizsban, hogy azonnali katonai akciót indítanak Líbiában a polgári lakosság védelmében - jelentette be korábban a francia elnök Párizsban. Tökéletesen elszántak vagyunk - mondta Nicolas Sarkozy a francia elnöki hivatalban rendezett válságértekezleett követően, amelyet az Európai Unió, az Egyesült Államok és az Arab Liga tagjai az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1973. számú határozatának érvényesítése érdekében tartottak.

A francia hadsereg parancsnokaként Sarkozy elmondta, a Líbia felett köröző francia harci repülőgépek célja megakadályozni, hogy Kadhafi légi támadást intézzen Bengázi polgári lakossága ellen.

Hozzátette, hogy a szövetséges légierő máris megállította a Kadhafihoz hű erők Bengázi ellen indított támadását és jelezte, hogy a Rafale típusú francia harci repülőgépeken kívül a szövetséges erők más gépei is készen állnak megvédeni a "civileket a tankokkal szemben".

A Rafale típusú francia harci repülőgépek szombaton kora délután kezdtek felderítő repülésekbe Líbia egész területe fölött. "A gépek nem ütköztek semmilyen ellenállásba. A felderítés egész nap folytatódni fog. A gépek Saint-Dizier katonai repülőteréről szálltak föl, ahol általában állomásoznak" - mondták el katonai források.

Egy másik katonai forrás szerint öt gép vesz részt a bevetésben, köztük egy AWACS típusú radarfelderítő repülőgép. 

A líbiai állami televízió lépeket mutatott Tripoli repülőteréről, ahol több száz, zöld zászlót lengető, jobbára fiatalok, de nők és gyerekek is gyűltek össze a kifutópályákon, minden bizonnyal a reptér bombázásának megakadályozására. Hasonló élő pajzsot alakítottak ki Moammer Kadhafi líbiai vezető főhadiszállása körül - jelentették külföldi tudósítók, akik közül mintegy ötvenet szervezetten elvittek a hatóságok a légitámadások valószínű célpontjaihoz. 

"Líbia jövője a líbiaiak kezében van. Nem akarunk helyettük dönteni. Az arab országokkal együtt az egyetemes lelkiismeret nevében avatkozunk be, amely nem tűrhet el ilyen bűntetteket ... Arab partnereinkkel megvédjük a polgári lakosságot egy rezsim gyilkos őrületével szemben, amely saját népét gyilkolva elvesztette minden legitimitását" - hangsúlyozta sajtótájékoztatóján Sarkozy. Hozzátette: "Azért avatkozunk be, hogy lehetővé tegyük a líbiai népnek, maga döntsön a sorsáról. Nem lehet őt megfosztani ettől a jogától erőszakkal és terrorral".

A francia elnök ugyanakkor azt is kijelentette, hogy (Moammer) Kadhafi (líbiai vezető) még elkerülheti a legrosszabbat, ha teljesíti az ENSZ BT határozatát. Amint megszűnik az agresszió, megnyílik az ajtó a diplomácia előtt" - mondta az elnök.

Olaszország csak támaszpontokkal támogatja az akciótAz ENSZ Biztonsági Tanácsa által jóváhagyott líbiai légtérzár megteremtésében francia, kanadai és brit vadászgépek vesznek részt - értesült szombaton a francia BFMT televízió a Párizsban tárgyaló holland küldöttség tagjaitól. A katonai akcióról egyeztető párizsi rendkívüli találkozón Silvio Berlusconi olasz kormányfő elmondta, hogy országa egyelőre csak támaszpontok rendelkezésre bocsátásával támogatja a nemzetközi akciót, de szükség esetén kész részt venni a bevetésekben is.

A vadászgépek feladata egyelőre csak a felderítés, de parancsot kaphatnak arra is, hogy megakadályozzák a líbiai csapatmozgásokat.

Az amerikai erők felsorakoztak Líbia közelében, de egyelőre nem kapcsolódtak be a megindított katonai akcióba - közölték washingtoni források szombaton.

Angela Merkel német kancellár a szombati párizsi rendkívüli találkozón közölte, a világ jelentősebb hatalmai egységesek abban, hogy véget kell vetni az erőszaknak Líbiában, de megerősítette, hogy országa nem vesz részt a katonai beavatkozásban. Berlin tartózkodott az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatának csütörtöki szavazásán, amely jóváhagyta a líbiai légtérzár megteremtését.

Merkel ugyanakkor jelezte, hogy Németország kész arra, hogy az Egyesült Államok helyett ellássa az afgán légtér ellenőrzését az AWACS felderítő repülőgépekkel, így az amerikai gépeket bevethetik Líbiában.

A NATO tagországai még nem állapodtak meg

Miközben a szombati párizsi nemzetközi válságtanácskozáson egyetértés született a katonai beavatkozásról, a NATO brüsszeli székhelyén a 28 tagország nagykövete továbbra sem jutott politikai megállapodásra a közös fellépés ügyében. Az Észak-atlanti Tanács már pénteken is nagyköveti szintű tanácskozást tartott Brüsszelben. Szombaton folytatták a "megfelelő NATO-fellépés" előkészítését, és úgy tudni, vasárnap szintén üléseznek majd a nagykövetek.

Szombat délelőtti események:A Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erők szombaton tüzérségi tűz alá vették a kelet-líbiai Bengázi városának központját - jelentette az al-Dzsazíra arab hírtelevízió. A kormányerők nyugat felől haladnak előre a felkelők fellegváraként ismert város lakónegyedei felé. Bengázi fölött katonai repülőgépek köröztek, amelyek légicsapásokat mértek a városra. A felkelők egy repülőgépet lelőttek, amely lezuhant, és a földön, lakott területen felrobbant. (A CNN videója az esetről itt tekinthető meg.) A roncsokból sűrű fekete füst gomolyog. Lezuhanását Bengáziban a levegőbe lövöldözve ünnepelték. Emberek százai menekülnek Bengáziból az egyiptomi határ közelében fekvő Tobruk felé. Halálos áldozatokról, sebesültekről nem szólnak a jelentések.

A kormány tagadta, hogy támadást indított volna Bengázi ellen. Músza Ibrahim szóvivő azt állította, hogy a kormányerők nem folytatnak harci cselekményeket a felkelők kezén lévő városban, sem körülötte, betartják a tűzszünetet, és várják a nemzetközi megfigyelők érkezését. (Az európai haderő bármikor megindulhat Kadhafi rezsimje ellen)

„Hol vannak a nyugati hatalmak?"

Az al-Dzsazíra és szemtanúk jelentései szerint viszont a kormányerők több irányból nyomulnak előre a felkelők fellegváraként ismert város lakónegyedei felé. 

A Reuters tudósítója szerint a felkelők betonbarikádokat építenek azon az úton, amely a felkelést irányító Líbiai Nemzeti Tanács székházához, egy korábbi bírósági épülethez vezet. 

A felkelők katonai szóvivője szerint a kormányerők nyugat felől behatoltak Bengáziba. "Hol vannak a nyugati hatalmak? Azt mondták, órákon belül csapást tudnak mérni" - mondta Hálid al-Szajeh a brit hírügynökségnek.

Musztafa Abdel-Dzsalíl, a Líbiai Nemzeti Tanács vezetője szombaton az al-Dzsazírának nyilatkozva azt mondta, a nemzetközi közösségnek gyorsan cselekednie kell, hogy megvédje a polgári lakosokat Bengáziban Kadhafi erőinek bombázásától. A felkelők vezetője szerint az emberveszteségek nagyon nagyok. "Tüzérséggel és rakétákkal lövik Bengázi összes negyedét" - mondta Abdel-Dzsalíl. "A nemzetközi közösség késik a beavatkozással a civilek védelmében. Bengáziban ma katasztrófa fog történni, ha a nemzetközi közösség nem lépteti életbe az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait. Felhívjuk a nemzetközi közösséget és az egész szabad világot, hogy állítsa meg a zsarnokságot a civilek lemészárlásában".

Az al-Kaida volt?

A Jana hivatalos líbiai hírügynökség védelmi minisztériumi forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy "az al-Kaida terrorista bandái" támadták meg a líbiai hadsereg Bengázitól nyugatra tartózkodó erőit, megszegve a kormány által pénteken meghirdetett tűzszünetet. A jelentés szerint a "terrorista bandák" helikoptereket és egy harci repülőgépet vetettek be, amelyek bombázzák a hadsereg egységeit, "súlyosan megsértve a Biztonsági Tanács által Líbia légterében elrendelt repülési tilalmat". Ez a támadás visszacsapásra kényszerítette a kormányerőket - állította az idézett forrás, felszólítva egyben Bengázi lakóit, hogy működjenek együtt a hadsereggel a "terrorista bandák" elleni harcban.

Háled Hajim líbiai külügyminiszter-helyettes szombaton a BBC rádiónak nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy egy esetleges Líbia elleni külföldi intervenció arra ösztönözné az ország szomszédait, Algériát, Tunéziát és Egyiptomot is, hogy csatlakozzanak Kadhafi ezredes erőihez.

Moammer Kadhafi ismét óvta a Nyugatot egy Líbia elleni katonai beavatkozástól. Szóvivője, Músza Ibrahim tájékoztatása szerint a líbiai vezető szombaton levélben fordult Franciaországhoz, Nagy-Britanniához és az ENSZ-hez, jogtalanságnak, tiszta agressziónak bélyegezve az esetleges intervenciót, amelyet a Nyugat "meg fog bánni". Kadhafi az Egyesült Államoknak is írt egy levelet, hangsúlyozva, hogy ő és a líbiaiak készek meghalni hazájuk védelmében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo