Az uniós csatlakozást követően munkaerőpiacát azonnal megnyitó Egyesült Királyság, Írország és Svédország után ugyanis idén februárban-márciusban Finnország, Spanyolország és Portugália is jelezte: május elsejétől feloldja a korlátozásokat. A Pályacsúcs Magazin cikke nyomán az alábbiakban megvizsgáljuk, melyik tagállamban kiknek a legnagyobb az esélye az érvényesülésre.
Spanyolország - szakmunkások, orvosok
Spanyolországban 400 ezer üres állás várja az újonnan csatlakozott országok munkavállalóit. Ezen pozíciók többsége elsősorban szakmunkásoknak szól.
A spanyolországi munkaerőhiány enyhítésének érdekében egyébként a kormány már tavaly úgy határozott, hogy tartózkodási engedélyt ad csaknem 800 ezer illegális bevándorlónak, amivel ők törvényesen vállalhatnak munkát. A bevándorlási amnesztiának köszönhetően tavaly 47 százalékkal 34 ezer 800-ra nőtt a Spanyolországban legálisan dolgozó lengyel állampolgárok száma, akik főleg az építőiparban és a mezőgazdaságban helyezkedtek el.
Az országban a szakmunkások mellett az orvosoknak is adódhatnak lehetőségek, a spanyol közkórházak ugyanis orvoshiányban, főlega sebészek alacsony számától szenvednek.
Finnország - az ipari szektor nyitott
Finnországban elsősorban az ipar területén van jelentős munkaerőhiány, a szakembereknek tehát várhatóan ezen szektorban lesz lehetőségük leginkább az elhelyezkedésre. A finn ipart súlyos munkaerőhiány sújtja, ráadásul az építőiparban tapasztalható hiány már más ipari ágazatokra is átterjedt. A legkeresettebbek ebben a tagállamban a hegesztők.
Portugália - idegenforgalmi szakembereket várnak
Portugáliának elsősorban magasan képzett munkaerőre van szüksége, és mivel az ország fontos turisztikai célpont, ezért az idegenforgalomban is nagy lehetőségeik vannak az új tagországból érkezőknek a munkavállalásra.
Egyesült Királyság - a legtöbben fizikai munkát vállaltak
Tavaly júniusig az új tagállamok munkavállalói közül több mint 230 ezren regisztráltatták magukat az Egyesült Királyságban, közülük 6900 volt a magyar.
Angliában a kelet-európai fiatalok nagyobb számban fizikai munkákra számíthatnak. A brit belügyminisztérium adatai szerint a kiutazók közel 20 százaléka gyárakban talált munkát, 7 százalékuk konyhai és vendéglátó-ipari munkát kapott, 6-6 százalékuk pincérként vagy rakodómunkásként helyezkedett el, 5, illetve 4 százalékuk pedig takarítóként, illetve mezőgazdasági dolgozóként.
Az Egyesült Királyságban azonban nemcsak fizikai állások elnyerésére van esély. Szellemi munkák közül a tervezőmérnököknek, az informatikusoknak és az orvosoknak van lehetőségük a minél gyorsabb elhelyezkedésre. Pénzügyi és irodai jellegű munkák viszont csak elvétve akadnak. A szigetországban emellett hatalmas az orvoshiány, a kórházak akár hétvégi ügyeletre, akár teljes munkaidőre szívesen várják a szakembereket.
Írország - sok a magas képzettséget igénylő álláshely
Írországban 2004 májusa és 2005 júliusa között mintegy 120 ezren regisztráltatták magukat az új tagállamokból, ebből mintegy 3400 volt a magyar. Írországban mintegy 60-70 ezer állás betöltetlen, különösen a magas szakképzettséget igénylő területeken. Az informatikus mérnökök és az építőipari szakemberek, de tanárokból is hiány van.
Hívogató svéd egészségügy és a gyáripar
A Svédország hivatalos oldalán közölt információk szerint munkaerőhiány figyelhető meg az egészségügyben, a gyártó és összeszerelő iparban. Az IT-szakemberek, a mérnökök, az építőipari szakmunkások, valamint a pszichológusok, orvosok szintén az átlagnál jobb elhelyezkedési eséllyel számolhatnak.