Csökkent a gépkocsiadó - Finnországban

A Magyarországból származó finn import a Lengyelországból származónál is több – hozta nyilvánosságra a budapesti Külügyminisztérium. Az EU kibővülése – elsősorban a Finnországgal szomszédos Észtország csatlakozása – arra késztette a helsinki kormányt, hogy csökkentse a társasági adót, az alkohol- és a gépkocsiadót.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A finn gazdaságra az Európai Unió egészét meghaladó ütemű, de az utóbbi két évben jelentősen visszaesett fejlődés a jellemző. 2003-ban a munkanélküliségi ráta továbbra is a Finnországban jellemzően magas 9% körül volt, az infláció üteme a 2002-es 1,8%-ról tovább mérséklődött, 0,9%-ot tett ki. Az államháztartás egyenlege - akárcsak a korábbi években - többletet mutatott (2,9%). Az előző évi 2,2%-oshoz képes igen szerény, ugyanakkor európai uniós viszonylatban jónak mondható 1,3%-os GDP bővülés elsősorban az eurózóna finn külkereskedelemben elfoglalt alacsony részesedésének, illetve a belső magánfogyasztás bővülésének (3,8% az előző évhez képest) köszönhető. Az ipari termelés mindössze 0,7%-kal növekedett, a beruházások 1,1%-kal csökkentek.

Az elmúlt évben alakult új kormány Finnországban egyebek között a gazdaság élénkítését és ennek nyomvonalán 100 ezer új munkahely létrehozását tűzte ki célul. A magas munkanélküliség ezt indokolttá is teszi, ugyanakkor a munkavállalók által kivívott magas bérszínvonal miatt a nagyobb cégek termelés-kihelyezés következtében több főt alkalmaznak külföldön, mint Finnországban. A külső feltételek kedvezőtlenek, az eltelt idő rövidnek bizonyult eddig ahhoz, hogy a cél irányába érdemi elmozdulásról lehetne beszélni.

Az EU kibővülése – elsősorban a szomszédos Észtország csatlakozása – arra késztette a kormányt, hogy csökkentse a társasági adót, az alkohol- és a gépkocsiadót. Az adócsökkentés hatására az infláció tovább csökken és az idén 0% közelében lesz. Aggodalom tapasztalható a tekintetben, hogy egyes finn cégek adózási okokból átteszik a székhelyüket kedvezőbb adózási feltételeket nyújtó országokba.

Finnország külkereskedelmi áruforgalma az elmúlt évben lényegébe véve stagnált. A forgalom szinten maradása a kivitel 2%-os csökkenése és a behozatal 2%-os emelkedése mellett jött létre. A hagyományos kiviteli többlet következésképpen mérséklődött, de még mindig a 10 milliárd euró közelében maradt. A 46,2 milliárd eurós kivitelből az EU tagországok 53%-kal részesednek. A legnagyobb felvevő piac Németország maradt (5,5 milliárd euró, 11,8%-os részesedés ), annak ellenére, hogy a kivitel 3%-kal csökkent. A Németországból származó behozatal szinten maradt és 5,4 milliárd eurót tett ki.

A forgalom ország szerkezetében figyelemre méltó elmozdulások figyelhetők meg. Az egyik legjelentősebb az orosz viszonylatban jelentkezik, ahol mind a kivitel (3,5 milliárd euró, +11%), mind a behozatal (4,4 milliárd euró, +22%) igen dinamikusan nőtt. A behozatal növekedésében szerepet játszottak a 2003 első hónapjaiban tapasztalt rendkívül kemény tél miatti megnövekedett energia igény, valamint a magasabb energia árak. Másik jellemző példa Kína. Itt is erős kiviteli (1,3 milliárd euró, +5%) és behozatali (1,6 milliárd euró, +25%) növekedést regisztrált a statisztika. A finn külgazdasági terjeszkedésnek két fő célpontja a hosszabb távon fejlődőképes és óriási piacot reprezentáló Oroszország és Kína. Az említett számok mutatják, hogy a cégek jól ki tudják használni az adott országok növekedési potenciálját.

Egészen más jellegű változást mutat az USA-val folytatott kereskedelem. Itt mind a kivitel (3,75 milliárd euró, -11%), mind a behozatal (1,7 milliárd euró, -27%) esetében súlyos visszaesés látható. A visszaesés ellenére, illetve inkább annak hatására a finn kivitel 2 milliárd euróval haladja meg a behozatalt. A finn export visszaesésére némi magyarázatot ad egy nagy hajó átadásának elcsúszása, amelynek értéke a magyar kivitel értékének körülbelül a dupláját teszi ki. Nem véletlen, hogy – az egyébként nagyon aktív külgazdasági miniszter – egyebek között az USA-ba is ellátogatott az év végén. Finnország céltudatosan törekszik a bilaterális kapcsolatok probléma mentességének fenntartására, részben exportpozícióik megőrzése érdekében. Az USA részéről kedvezően fogadták, hogy Finnország (ha csekély összeggel is: 5 millió euró) donorként jelentkezett az iraki ujjépítési programban. Finn értékelés szerint lehet összefüggés e tény és a között, hogy a Nokia első európaiként kapott iraki megrendelést.

A finn statisztika szerint a közép-kelet-európai térség országaiba a finn kivitel 1 %-kal csökkent, a behozatal 10 %-kal nőtt. Ezáltal a térség súlya a finn külgazdaságban enyhén nőtt. A változások ellenére a finn kiviteli többlet ezekbe az országokba még mindig 1 milliárd euró. Magyarország esetében van a legnagyobb változás, mert itt a legmagasabb a behozatalban a növekedés (51%), és első esetben fordul elő, hogy (csekély) magyar kiviteli többletet jelez a finn statisztika. Érdemes megjegyezni, hogy a Magyarországból származó import a Lengyelországból származó finn importnál is több.

Az áruforgalmi statisztika szerint 2000 és 2003 között a magyar kivitel évről-évre dinamikusan nőtt, közel megháromszorozódott, míg a behozatal lényegében kis ingadozásokkal szinten maradt. Mindezek összetevőjeként az egyenleg erőteljesen a kiegyenlítődés irányában mozdult el. (A finn statisztika tavaly már nagyon enyhe magyar aktívumot mutatott.) A tavalyi esztendőben a magyar kivitel átlagos növekedését messze meghaladóan nőtt a Finnországba irányuló magyar export értéke. 2004 első öt havában ugyanakkor megtorpant a növekedés, sőt, az előző év azonos időszakához képest 15%-kal visszaesett a kivitel értéke (a behozatal 10%-os növekedése mellett).

Az áruforgalom alakulásában a korábbi évekhez hasonlóan döntő szerepet játszanak a Magyarországon megtelepedett multinacionális cégek. A magyar kivitelben vezető szerep jut a Nokiának és az Elcoteqnek. A Nokia által bejelentett fejlesztés eredményeként nagy valószínűséggel 2006-ban a Nokia lesz a legnagyobb magyar exportőr. A legjelentősebb magyarországi finn munkaadó, az Elcoteq két pécsi gyára újra teljes kapacitással működik. A Nokia kétezer alkalmazottal - 1300 Komáromban, 700 a budapesti kutatás-fejlesztési központban - dolgozik. 2004 januárjában született döntés a komáromi gyár bővítéséről, amelynek kapacitása két év alatt duplájára nőhet. A Perlos - a Nokia egyik legfontosabb beszállítója - komáromi gyárát teljes kapacitással üzemelteti, 500 fős dolgozói létszámmal. A magyarországi piacon további nagybefektetőknek számító cégek vannak jelen: a Fortum (erőművek), a Tammerneon, a Helkama, a Starplast (gépipar) a Hackman (evőeszközgyártás), az ICM Nemzetközi Építőipari Management Rt. (korábban Lemminkäinen) a Helvar és a Stokvis (alkatrészgyártás). A sikerek mellett megemlítendő ugyanakkor, hogy 2003-ban az Uponor cég kivonult Magyarországról, mivel hazánk már nem tartozik az olcsó bérszínvonalú országok közé.

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo