Törökország esetében azonban az EU nem zárja ki a tárgyalások befagyasztásának lehetőségét, ha Ankara nem tartja tiszteletben a Ciprusra vonatkozóan vállalt kötelezettségeit.
A jelentés szerint Törökország teljesíti a koppenhágai kritériumokat, a politikai reforomok az utóbbi időben lelassultak. Bár létrehozták az ombudsman intézményét, jogszabályt alkottak a romák letelepedéséről, és megkezdődött a bírák és ügyészek képzése is, a katonaság polgári kontrolljának megvalósulása, az alapvető jogok tiszteletben tartása, a büntetőtörvénykönyv a szólásszabadságot sértő passzusainak megváltoztatása még várat magára. A Bizottság nehezményezi a vallásszabadság és a nők jogai kiszélesítésének elmaradását, a kurd kérdés megoldatlanságát, valamint a Ciprusi repülőgépek és hajók elleni korlátozó intézkedéseket is.
A több mint egy éve tárgyaló Horvátország esetében a testület megerősítette, hogy az ország jó startot vett a tárgyalásokon, és a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszékkel az együttműködés megfelel.
A Bizottsági jelentés ugyanakkor megjegyzi: a reformok még csak most vették kezdetüket és további fejlődésre van szüksége Horvátországnak az igazságügyben és a közigazgatásban, valamint a korrupció elleni küzdelemben. Problémaként említi a jelentés a kisebbségi jogok helyzetét, és a szomszédos államokkal való vitás kérdések rendezését is.
A Szerbiáról szóló jelentés szerint Belgrád még nem működik együtt a törvényszékkel teljes körűen.
A Vajdaságban javult a nemzetiségek közti helyzet, csökkent az ilyen jellegű incidensek száma, ugyanakkor több fontos jogszabály még nem született meg a kisebbségi ügyekben - véli a Bizottság.