A múlt hét elején lezajlott tárgyalás apropóján közleményt fogalmazott meg és hozott nyilvánosságra a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A szerkesztőségünkhöz is eljuttatott írás szerint a szövetség üdvözli, hogy a köztársaság elnökének kezdeményezésére a parlamenti pártok tárgyalásokat kezdtek az államháztartás és az állami költségvetés szabályrendszerének szigorítása, valamint a költségvetési fegyelem megszilárdítása érdekében.
A VOSZ úttörő szerepet vállalva évek óta szorgalmazza az államháztartás és a költségvetés szabályainak szigorítását és annak megakadályozását, hogy az eltérő érdekű politikai erők ellenőrzés nélkül, irracionális módon és felelőtlenül rendelkezhessenek közpénzek felett. Meg kell szüntetni azt az elfogadhatatlan gyakorlatot, hogy a választási ciklusokhoz kapcsolódóan visszatérő módon fellazuljon a közpénzekkel való gazdálkodás fegyelme és ebből eredően a nemzetközi pénzügyi körök bizalma megrendüljön országunk iránt.
A szövetség támogatja egy kizárólag szakmai alapon működő, a politikai pártok közvetlen befolyásától elszigetelt, a kormány fennhatósága alá nem tartozó Költségvetési hivatal létrehozását. A VOSZ azt szeretné, hogy a költségvetési hivatal hozzájárulására legyen szükség valamennyi, az államháztartást és költségvetést érintő törvénytervezet országgyűlés és kormány elé terjesztéséhez. Ez a markáns jogosítvány biztosíthatja, hogy a parlamenti képviselők ne hozhassanak az ország rövid és hosszú távú érdekeit súlyosan sértő, irreális törvényeket. A rendszerváltozás óta megfigyelt gyakorlat egyértelműen gátolta az Európai Unió életszínvonalához történő felzárkózást, a keletkezett adósságot pedig minden magyar adófizető kényszerül kamatokkal együtt visszafizetni.
A hivatal megalakulását tartalmazó törvényen kívül meg kell teremteni a költségvetési szabályok megsértésének bekövetkezésekor a felelősségre vonás szigorú és következetes szankciórendszerét. Ilyen lehet például az a szabály, mely szerint a hiány 50 %-os túllépése esetén a mindenkori kormányfő és a pénzügyminiszter a törvénysértés miatt lemond, a tervezett dupláját elérő deficit esetén pedig a mindenkori államfő rendelkezhessen az Országgyűlés feloszlatásának és új választások kiírásának jogával.