A bizottsági vizsgálat még 2005 nyarán kezdődött és arra mutatott rá, hogy a bankkártya szektorban egyáltalán nincs verseny. Neelie Kroes, versenypolitikai biztos szerint Európában bankkártyapiacon a helyi szereplők akadályozzák a verseny kialakulását.
Kroes szerint több tagállamban a bankok és a nagy hitelkártya rendszereket működtető cégek, mint a Visa és a Mastercard együttesen országosan alkalmazandó árakat szabtak meg és ezzel de facto monopolhelyzetet teremtettek. Európának közös hitelkártyarendszerre van szüksége, amely képes felvenni a harcot a Visa-val és a Mastercard-al - jelentette ki a biztos.
Az EU tagországokban ráadásul különböznek a technikai standardok, így nehézségekbe ütközik, hogy egy-egy szolgáltató Európa-szerte akadálymentesen működhessen. Kroes kifejtette: a verseny hiánya feltornázza az árakat, amelynek oka, hogy az EU-ban 25 külön piac működik ezen a területen.
A bizottsági jelentés szerint nagy különbségek mutatkoznak a bankkártyák tranzakciós díjaiban is. Magyarországon, Csehországban és Portugáliában a kereskedők 2,5-3,1 százalékos tranzakciós díjat fizetnek a bankoknak a MasterCard/Visa elfogadásáért, ami háromszor-négyszer nagyobb, mint Svédországban, Finnországban vagy Olaszországban. A jelentés szerint a kereskedőknél történt vásárlások utáni díjak áremelkedéshez és az infláció növekedéséhez vezetnek.
Egyes országokban a fogyasztók egy-egy MasterCard vagy Visa bankkártyáért kétszer annyit is fizethetnek, mint más tagállamokban, míg a vállalati kártyák közötti árkülönbség elérheti a 650 százalékot is.
A testület felmérése szerint az egységes euró-kifizetési terület létrehozása és a határokon átnyúló könnyebb és megfizethetőbb tranzakciók 50-100 milliárd eurót takaríthatnának meg az EU tagállamok gazdaságainak.
A Bizottság konzultációt indít az ügyben, amely során várják az érdekeltek hozzászólásait. Amennyiben a bizottsági jelentés következtetéseit a kereskedők is megerősítik, a Bizottság jogi útra tereli az ügyet.
Európában évente 23 milliárd kártyás fizetés történik, ennek értéke 2004-ben elérte a 1350 milliárd eurót. Az ügyben 2006 végén várható újabb jelentés.
Brüsszel a kártyadíjak ellen
Az Európai Bizottság szerint az európaiak túl sokat fizetnek a nagy hitelkártyarendszerek használatáért, mert a szektorban nem alakult ki verseny. A testület nem riad vissza a jogi lépésektől sem, ha a bankkártyák és a hozzájuk kapcsolódó tranzakciós díjak nem csökkenek - jelentette be Neelie Kroes.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.