Brüsszel a kártyadíjak ellen

Az Európai Bizottság szerint az európaiak túl sokat fizetnek a nagy hitelkártyarendszerek használatáért, mert a szektorban nem alakult ki verseny. A testület nem riad vissza a jogi lépésektől sem, ha a bankkártyák és a hozzájuk kapcsolódó tranzakciós díjak nem csökkenek - jelentette be Neelie Kroes.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A bizottsági vizsgálat még 2005 nyarán kezdődött és arra mutatott rá, hogy a bankkártya szektorban egyáltalán nincs verseny. Neelie Kroes, versenypolitikai biztos szerint Európában bankkártyapiacon a helyi szereplők akadályozzák a verseny kialakulását.

Kroes szerint több tagállamban a bankok és a nagy hitelkártya rendszereket működtető cégek, mint a Visa és a Mastercard együttesen országosan alkalmazandó árakat szabtak meg és ezzel de facto monopolhelyzetet teremtettek. Európának közös hitelkártyarendszerre van szüksége, amely képes felvenni a harcot a Visa-val és a Mastercard-al - jelentette ki a biztos.

Az EU tagországokban ráadásul különböznek a technikai standardok, így nehézségekbe ütközik, hogy egy-egy szolgáltató Európa-szerte akadálymentesen működhessen. Kroes kifejtette: a verseny hiánya feltornázza az árakat, amelynek oka, hogy az EU-ban 25 külön piac működik ezen a területen.

A bizottsági jelentés szerint nagy különbségek mutatkoznak a bankkártyák tranzakciós díjaiban is. Magyarországon, Csehországban és Portugáliában a kereskedők 2,5-3,1 százalékos tranzakciós díjat fizetnek a bankoknak a MasterCard/Visa elfogadásáért, ami háromszor-négyszer nagyobb, mint Svédországban, Finnországban vagy Olaszországban. A jelentés szerint a kereskedőknél történt vásárlások utáni díjak áremelkedéshez és az infláció növekedéséhez vezetnek.

Egyes országokban a fogyasztók egy-egy MasterCard vagy Visa bankkártyáért kétszer annyit is fizethetnek, mint más tagállamokban, míg a vállalati kártyák közötti árkülönbség elérheti a 650 százalékot is.

A testület felmérése szerint az egységes euró-kifizetési terület létrehozása és a határokon átnyúló könnyebb és megfizethetőbb tranzakciók 50-100 milliárd eurót takaríthatnának meg az EU tagállamok gazdaságainak.

A Bizottság konzultációt indít az ügyben, amely során várják az érdekeltek hozzászólásait. Amennyiben a bizottsági jelentés következtetéseit a kereskedők is megerősítik, a Bizottság jogi útra tereli az ügyet.

Európában évente 23 milliárd kártyás fizetés történik, ennek értéke 2004-ben elérte a 1350 milliárd eurót. Az ügyben 2006 végén várható újabb jelentés.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo