December 18-án a Nemzeti Fejlesztési Hivatal a Magyar Tudományos Akadémián konferenciát szervez Magyarország kívánatos jövőképéről, az Európai Unió tagállamaként, illetve a nemzetközi közösség sikeres tagjaként betöltendő szerepéről.
Ennek a dr. Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter által kezdeményezett tanácskozásnak társszervezője a dr. László Ervin professzor vezette Nemzetközi Budapest Klub, valamint az általa életre hívott Bölcsek Világtanácsa (World Wisdom Council - WWC, a tagok listáját mellékeljük).
A konferencián a WWC öt tagja szólal fel, és tizenöt neves és/vagy kiemelkedően kreatív hazai szakember: a gazdaság, a tudomány, a kultúra több ágának sok tekintélyes képviselője mondja el véleményét, 3x40-45 perces panelbeszélgetések keretében.
A tanácskozás a II. Európa Terv készítésének kiemelkedően fontos eseménye. A konferencia azonban túl is lépi a II. Európa Terv készítésének kereteit: a szervezők azt remélik, hogy sok új elemmel gazdagíthatja a Magyar Köztársaság Európa-politikáját.
A Nemzeti Fejlesztési Hivatalban már több mint fél éve folynak olyan műhelybeszélgetések, amelyekre alkalmanként 3-4 kiemelkedő szakember kap meghívást, és ahol a résztvevők személyes tapasztalataik alapján adnak választ arra a kérdésre, hogy milyen irányokra célszerű Magyarországnak összpontosítania fejlesztési forrásait és erőfeszítéseit a 2007 és 2020 közötti időszakban. (Eddig több mint 80 neves hazai szakértő mondta el véleményét. A beszélgetések szerkesztett változata 2005 első felében könyv formájában is megjelenik.) Egy másik vitasorozat keretében néhány fontos társadalmi szervezet (szakmai és érdek-képviseleti szövetségek, környezetvédelmi szervezetek stb.) képviselői fogalmazták meg álláspontjukat ugyanerről a kérdésről.
A Nemzeti Fejlesztési Hivatal élt azzal a lehetőséggel, hogy a László Ervin, a kiváló és világhírű magyar gondolkodó vezette Bölcsek Világtanácsa Budapesten tart ülést, és a világ minden tájáról ide érkező tagjai késznek mutatkoztak arra, hogy elmondják véleményüket: szerintük mit vár a világ Magyarországtól, az Európai Unió új tagjától.
A tanácskozás első, szombat délelőtti részében a Bölcsek Világtanácsának néhány tagja tart rövid előadást, és három nagy témakörben (gazdaság; kultúra és társadalom; társadalom, tudás és intézményrendszer) öt-öt neves magyar szakember folytat panelbeszélgetést ugyanerről a kérdésről. Ezután szombaton délután és vasárnap a Bölcsek Világtanácsa zárt ülést tart, amelynek tanulságait írásban is megfogalmazzák, és memorandumukat átadják a Nemzeti Fejlesztési Hivatal szakértőinek, akik a II. Európa Terv jövőképpel foglalkozó, illetve az országstratégiát felvázoló fejezetének elkészítéséhez használják fel a külföldi vendégek véleményét.