Beruházási lehetőségek az üvegházhatású gázok csökkentése jegyében

Többlet beruházási forrást jelenthetnek a kibocsátás-csökkentő beruházásokat végrehajtó magyar vállalatok számára a felszabaduló kibocsátási egységek – derül ki a gazdasági, valamint a környezetvédelmi tárca közös közleményéből.

Az előzmény az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszerével függ össze, melynek célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának költséghatékony csökkentése. Hazánk a Kiotói Jegyzőkönyvében az 1985-1987-es időszak átlagához képest 6 százalékos üvegházhatású gáz kibocsátás-csökkentést vállalt a 2008-2012-es időszakra. A rendszer körülbelül 150 honi vállalat létesítményeit érinti.

Az energiaszektor, továbbá a cement-, a papír-, az acél-, a tégla- és az üvegipar legnagyobb szén-dioxid kibocsátóit érinti az üvegházhatású gázok kibocsátásának költséghatékony csökkentési programja. Az Európai Unió kibocsátás-kereskedelmi rendszer célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának költséghatékony csökkentése, a globális éghajlatváltozás hatásainak mérséklése érdekében. Magyarország az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezmény Kiotói Jegyzőkönyvében az 1985-1987-es időszak átlagához képest 6 %-os üvegházhatású gáz kibocsátás-csökkentést vállalt a 2008-2012-es időszakra. A rendszer Magyarországon körülbelül 150 vállalat létesítményeit érinti.

A rendszer hatálya alá eső ipari létesítmények éves szén-dioxid kibocsátásának összesített felső határát az EU tagállamok - így hazánk is - maguk határozzák meg. Az összkibocsátási mennyiséget ún. „kibocsátási egységek” (kibocsátási jogok) formájában kell szétosztani a létesítmények között évente. Egy egység arra jogosítja fel birtokosát, hogy egy tonna szén-dioxidot bocsásson ki. Az adott év végén a létesítményeknek a tényleges kibocsátásukon felül megmaradó egységeket vissza kell adniuk az államnak. Ha az éves kvótájuknál több szén-dioxidot engedtek a levegőbe, akkor minden kibocsátási egységgel le nem fedett tonna szén-dioxid kibocsátás után 40, majd 2008-tól 100 eurós bírságot kell fizetniük.

Az összkibocsátás felső határát és a kibocsátási egységek szétosztását az ún. Nemzeti Kiosztási Tervben kell meghatározni, először a 2005-2007-es, majd pedig a 2008-2012-es időszakra. A rendszer hatálya alá eső létesítmények összes kibocsátásának felső határát a létesítmények valós kibocsátása alapján kell meghatározni.

Magyarország a Kiotói Jegyzőkönyvben vállalt üvegházhatású gáz csökkentési kötelezettségeit a 2007-ig terjedő időszak ipari és az energetikai széndioxid-kibocsátásainak korlátozása nélkül képes elérni. Ezért a kibocsátás-kereskedelemben résztvevő vállalatok számára kiosztott kibocsátási egység-mennyiség várhatóan fedezni fogja a 2007 végéig valószínű kibocsátás-növekedést. Mivel a kibocsátási egységek az egész EU-ban értékesíthetőek, a kibocsátás-csökkentő beruházásokat végrehajtó magyar vállalatok számára a felszabaduló kibocsátási egységek többlet beruházási forrást jelenthetnek.

A létesítmények számára kiosztandó kibocsátási jogok nem haladhatják meg azok tényleges kibocsátási igényét, és a kiosztás módjának ösztönöznie kell a kibocsátás-csökkentését. Ezt kívánja a rendszer környezeti integritása, valamint a rendszer versenysemlegessége. A tagállamok Nemzeti Kiosztási Terveinek tervezetét az Európai Unió Bizottsága is ellenőrzi.

A Nemzeti Kiosztási Terv alapelveit 2004 májusában hozzák nyilvánosságra. Ebből kiderül, hogy milyen bázisév és milyen mérőszám alkalmazásával állapítják meg az egyes létesítmények számára jutó kibocsátási egység mennyiségét, illetve a Nemzeti Kiosztási Terv elkészülte után működésbe lépő létesítmények milyen módon részesülnek kibocsátási egységekben.

Kvóták börzéje

Klímavédelmet adok-veszek!

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo