Az ukrajnai háború kapcsán elindult a fegyverkezési verseny újabb köre, Amerika sikeres hiperszonikus rakéta tesztet hajtott végre

Az Egyesült Államokban március közepén sikeresen teszteltek egy hiperszonikus rakétát, de két hétig titkolták. Putyin ezt a támadó fegyvert tekintette a geostratégiai egyensúly kulcsának, amely képes felülmúlni a nyugati védelmi rendszereket. Nem véletlen, hogy Ukrajnában is bevetette, úgymond éles tesztként.

Először használtak háborúban hiperszonikus rakétát. Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője hivatalosan is megerősítette, hogy március 18-án az Ivano-Frankivszk megyében található Deljatinban egy nagy földalatti rakéta- és légilőszer-raktár megsemmisítésére hiperszonikus rakétát vetettek be.

Az új fegyverkezési verseny ásza (Forrás: Raytheon Missiles & Defense)

Ez a fegyver Putyin stratégiájának kulcseleme. Az orosz elnök március elején szűkkörű nemzetközi sajtótájékoztatóján beszélt erről. A politikus kifejtette, a nemzetközi stabilitásra az USA mért csapást akkor, amikor egyoldalúan fejleszteni kezdte a rakétavédelmi rendszereket. Ezzel felborult az atomhatalmak egyensúlya, hiszen mit ér az egyik atomhatalom fegyverkészlete, ha azt nem tudja eljuttatni a másik területére. Putyin elmondta, hogy erre figyelmeztette akkor az Egyesült Államokat.

Akkor megmondtam nekik, hogy nem tudjuk ezeket a technológiákat fejleszteni, mert egyrészt drágák, másrészt nem tudjuk, hogyan fognak működni. Nem fogjuk az ablakon kidobni a pénzt. Mi más úton járunk, és inkább csapásmérő rendszert fejlesztjük, hogy fenntartsuk az egyensúlyt.
Ez a fejlesztés lett a hiperszonikus rakéta, amely olyan gyorsan repül, hogy hiába észleli egy korszerű nyugati védelmi rendszer, reagálni már nem tud egy olyan ellenrakétával, amelynek a sebessége töredéke a támadó fegyvernek.

Putyin érvelése, ha logikus is, arra nem válaszol, hogy mi történik, ha az USA-nak is lesz hiperszonikus rakétája. Olyan gazdasági erővel és műszaki szaktudással, amivel az Egyesült Államok rendelkezik, nem lehet gond számára egy ilyen fegyvert kifejleszteni. A CNN beszámolója szerint ez most meg is történt. A Defence Advanced Research Projects Agency (DARPA) sajtóközleményében úgy fogalmaz, a teszt teljesítette az összes elsődleges célkitűzést, beleértve a rakéta integrálását és kibocsátását, az indítórepülőgéptől való biztonságos elválasztását, a gyorsító tüzelést és a cirkálást. 2023-ban a védelmi költségvetésében a Biden-adminisztráció 7,2 milliárd dollárt akar fordítani nagy hatótávolságú fegyverekre, beleértve a hiperszonikus rakétákat is. 2015 és 2024 között összesen 15 milliárd dollárt fektetnek ilyen fegyverekbe. Ne feledjük Amerika GDP-je közel ötszöröse Oroszországénak. Az amerikai titkolózás két hétig pedig azért volt a CNN szerint, hogy az Egyesült Államok ne tegyen olyan lépéseket, amelyek szükségtelenül fokozhatják a feszültséget Washington és Moszkva között.

Mindazonáltal kijelenthetjük, az ukrajnai háborúval elindult a fegyverkezési verseny következő köre, amelyben a főszereplő a haditechnika következő generációjának tartott hiperszonikus rakéta lesz. Ebbe a versenybe pedig minden nagyhatalom beszáll, hiszen az elmúlt hónapokban már Kína is több sikeres tesztet hajtott végre.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo