Adventi lakástűz: veszélyben a lakásbérlők

Az adventi időszakban duplájára emelkedő lakástüzek nagyobb kockázatot jelentenek az albérlők számára, hiszen a tulajdonos által kötött biztosítás nem nyújt fedezetet a bérlő által elszenvedett kárra - hívja fel a figyelmet az Agenta biztosításközvetítő vállalat. Az évi hétezernél is több magyar tűzesetből ezer káresemény általában decemberben történik, amelyeknek oka leginkább az őrizetlenül hagyott gyertyákban, illetve a nem megfelelő minőségű karácsonyfaizzókban keresendő.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába van biztosítva egy lakás, ha a bérlő tulajdonát éri kár, a biztosítás nem mindig nyújt fedezetet, emiatt érdemes az albérlőnek külön biztosítást kötnie. Sokan azt hiszik, hogy ezt csak a tulajdonos teheti meg, azonban fontos tudni, hogy a bérlő magára az ingatlanra és a saját vagyontárgyaira is köthet szerződést.

„A lakóingatlan bérbeadása esetén a tulajdonosnak is kötelezettségei vannak a biztosítás megkötésekor: minden esetben jeleznie kell a szerződésben, hogy bérbe van adva az ingatlan, mert ha például a bérlő okoz kárt, de a bérbeadás ténye nincs jelezve, akkor a biztosító nem fizet” - hangsúlyozta Kőrösi Zoltán, a Keszthelyi Holding tulajdonában álló AGENTA-Consulting Biztosítás- és Pénzügyi Szolgáltatás Közvetítő Kft. értékesítési igazgatója és a Keszthelyi Holding Zrt. vezérigazgató-helyettese.

A karácsonyi-újévi időszakban évente átlagosan duplájára emelkedik a lakástüzek száma, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2016-ban 7449 regisztrált lakástűz volt Magyarországon. A legtöbb esetben a magára hagyott adventi gyertyák, valamint a rossz minőségű karácsonyfaizzók okozzák a baleseteket, melyek kellő óvatossággal kiküszöbölhetőek lennének.

A Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) adatai szerint a mintegy 4,4 millió magyarországi lakóingatlan mindössze 73 százalékának volt biztosítása 2016 év végén. Folyamatosan, 5 év alatt 1,5 százalékkal nőtt a lakásbérlők aránya, azonban ők kevésbé tartják fontosnak a lakásbiztosítást, holott a tulajdonos által kötött szerződések a legtöbb esetben csak a lakóingatlan szerkezeti elemeiben okozott károkra vonatkoznak.

A szakember rámutat arra is, hogy kis mértékben ugyan, de évről évre csökken a karácsonyi lakástüzek száma, mégsem lehet elégszer felhívni a lakosság figyelmét az elővigyázatosságra. Ha pedig megtörtént a baj, akkor nagyon fontos értesíteni a tűzoltóságot, hiszen a legkisebb tűz esetén is csak tűzoltósági jegyzőkönyv ellenében fizet a biztosító.

Víz és tűz okozza a legtöbb kárt
A leggyakrabban előforduló lakásbiztosítási kárkifizetéseket a vezetékes vízkár okozta károk pótlására - átlagosan 49 000 Ft -, a legnagyobb összegű a tűz és robbanáskor keletkezett károkra - átlagosan 569 000 Ft-, valamint villámcsapás kapcsán tett bejelentésekre - átlagosan 214 000 Ft- teljesítette a Genertel. A biztosító statisztikájából kiderült az is, hogy családi házak esetében a kárkifizetések összege közel négyszerese a lakásoknál kifizetett összegeknek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo