Szakemberhiány világszerte
A globális munkaerőpiac kialakítása megfelelően támogatná a folyamatos gazdasági bővülést. Számtalan demográfiai tendencia nyomán - kezdve az alacsony születési rátákkal, egészen az idősödő baby boom generációig - jelenleg hosszú távú hiány figyelhető meg a képzett munkaerő terén a fejlett és a fejlődő országokban egyaránt.
A probléma számos kulcsfontosságú iparágat sújt, beleértve az egészségügyet, pénzügyi szolgáltatásokat és termelést, és odáig fajulhat, hogy a vállalatok folyamatos növekedését is veszélyezteti - mondta el William G. Parrett, a Deloitte vezérigazgatója a Világgazdasági Fórum keretében.
Gyorsabb letelepedés és családegyesítés
Parrett elmondta: ahhoz, hogy meg tudjunk felelni az üzleti élet újabb elvárásainak, túl kell lépnünk a hagyományos üzleti modellen, amely pusztán a tehetségek felvételéig, illetve megtartásáig terjedt. A tehetséget fejleszteni és alkalmazni is tudni kell, mind hazai, mind pedig nemzetközi téren. Továbbá, a globalizáció terjedése megkívánja, hogy az egyes kormányok távolabbra is lássanak, mint saját nemzeti munkaerőpiacuk, és tegyenek meg mindent, hogy manapság a tehetség számára ne legyenek határok. A kihasználatlan munkaerőforrások, mint a nők és a kisebbségiek bevonása is nagyot lendíthet a globális gazdaságon.
A helyzet igencsak sürgető. Egyedül Nyugat-Európában 2025-re 125 millió külföldi munkavállalóra lesz szükség ahhoz, hogy a növekedés fenntartható legyen.
"A külföldi megbízások jellegének megváltoztatása, infrastrukturális vállalatokkal való együttműködés a gyors letelepedés elősegítésére, valamint más vállalatokkal olyan hálózatok létrehozása, amelyek kihasználják a kiküldetésen lévők házastársai által kínált munkaerőt - néhány példa arra, mit is tehetnének maguk a cégek." - hangzott el a Világgazdasági Fórumon.