Egy német orvos hat évvel ezelőtt azt kifogásolta, hogy országa nem veszi figyelembe az uniós jogszabályokat és a ügyeleti időt, nem teljes munkaidőnek számította - írja az EUvonal. Az ügyeleti idő beszámítása a munkaidőbe az elmúlt években több tagországban is felmerült, s az orvosok minden országban az ügyeleti idő teljes munkaidőként való kezelését - és kifizetését - követelik és ekképpen döntött az Európai Bíróság is egy 2003-as, mérföldkőnek számító ügyben is. (Franciaországban korábban az 50 millió ki nem fizetett túlóra borzolta az orvostársadalom idegeit.)
A jelenlegi szabályozás szerint a maximális heti munkaórák száma nem lehet több 48 óránál, ám a tagállamok mentességet kaphatnak az alkalmazás alól, azaz lehetőség van arra, hogy ne alkalmazzák a 48 órát meghaladó munkahetet tiltó cikket, de csak a munkavállalók biztonság- és egészségvédelméről szóló általános elvek tiszteletben tartása mellett. A tagországok egyébként azért vonakodnak bevezetni a 48 órás munkahetet, mert az ügyeleti idő ebbe való beszámítása olyan anyagi következményekkel járna, ami komoly hiányt okozhat az államháztartásnak.
A Bizottság idén jelentette be, hogy vizsgálatot indít a tagországokban a munkaidő-irányelv megsértése miatt, amely azonban azt eredményezte, hogy a német orvos ügyét egyelőre félretették. Az ügyben már több tárgyalás is indult: a franciák egy éve ajánlják a 35 órás munkahetet, míg legutóbb a portugál elnökség akart új lendületet adni a vitának.