Az idén a legtöbb pályázat a főként a vállalkozói szférát megcélzó Gazdasági Versenyképesség Operatív Programra érkezett be, a gazdasági tárca munkatársai keze alá novemberig közel 9 ezer, változó minőségben kitöltött formanyomtatvány került. A legtöbb pályázatot Közép-Magyarországról, a legkevesebbet Dél-Dunántúlról adták fel, a többi régió is az elmúlt évek tapasztalataiból kirajzolódó mintát követte a pályázati aktivitásban.
Beérkezett (támogatott) pályázatok száma régiónként (db)'
Közép-Magyarország 3.518 (1.367)
Észak-Alföld 1.181 (525)
Dél-Alföld 1.206 (517)
Közép-Dunántúl 802 (319)
Észak-Magyarország 748 (290 )
Nyugat-Dunántúl 652 (262)
Dél-Dunántúl 648 (244 )
'2004. november 2-i állapot Forrás: GKM
A tárca közlése szerint november 2-ig az év során meghirdetett 23 kiírásra beérkezett dokumentációk közel felét már elbírálták, október végéig mintegy három és félezer nyertes született, ők közel százmilliárdos összegre számíthatnak. A pályázatok 80 százaléka a kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztését megcélzó prioritásba érkezett, sorban a második az 1153-as darabszámú kutatás-fejlesztési prioritás. A beérkezett projektek listáján harmadik helyezett a december végéig meghosszabbított beadási határidejű információs társadalom-fejlesztési pályázatok.
Beérkezett (támogatott) pályázatok száma összesen (db)'
1. Beruházás-ösztönzés 127 (42 )
2. Kis- és középvállalkozások fejlesztése 7.084 (2.837)
3. Kutatás-fejlesztés, innováció 1.153 (608)
4. Információs társadalom- és gazdaságfejlesztés 391 (37 )
Összesen: 8.755 (3.542)
'2004. november 2-i állapot Forrás: GKM
A hivatalos indoklás szerint az információs társadalom- és gazdaságfejlesztés prioritásba beérkezett pályázatok elbírálási üteme azért kullog a többi mögött, mert augusztus-szeptemberben hirtelen megugrott a jelentkezői szám. Ezt látván a GKM már augusztusban az eredeti, szeptember 30-i dátum helyett - egy kiírás kivételével - december 31-re módosította az IT-ablakok lezárási határidejét. A kivételt a 4.3.1-es jelű, az önkormányzatok informatikai projektjeit támogató kiírás volt, amelyet augusztus 2-án - a négy nappal azelőtti bejelentést követően - túligénylés miatt felfüggesztettek.
Ugyanazon a napon függesztették fel a 2004-es pályázati rendszer addigi sikertermékét, a széles jogosulti kör és az alacsony belépési határ miatt a kkv-k körében igen népszerű 2.1.1-es technológia-fejlesztés pályázatot. Ez utóbbi járult nagymértékben hozzá a prioritásra beérkezett,7 ezer darabot meghaladó pályázati rekord kialakulásához.
Elutasítási okokA 2004-es pályázati év egyik legvitatottabb területe a kiírásokban rejlő formai, logikai hibák problémája, amelyek a beküldött formanyomtatványok tekintetében igencsak szembetűnően köszönnek vissza. A pályázók és a hatóságok egymást vádolják az apróságokon elbukó projektek miatt, a hibaarány a legszembetűnőbben a tömegszerű pályázatok nagy száma folytán következtetések levonására igencsak alkalmas GVOP-nál mutatkozik meg: 40 százalék.
A leggyakoribb elutasítási indokok a nem megfelelő árajánlat, a hibás aláírási címpéldány, illetve a tulajdonosokat felsoroló lista hiánya. Mellesleg, ha nem hiánypótolható melléklet hiányzik, vagy ugyan ilyen mellékletet nem csatolt a pályázó, de nem is nyilatkozott a hiányosságokról, akkor a dokumentációját automatikusan elutasították A jövő évi kiírásokat illetően konkrétumok december közepe előtt nem várhatóak, addig ugyanis az egyébként nem publikus változtatásokat Brüsszellel is el kell fogadtatni. Ennek fényében leghamarabb 2005 januárjában várhatóak az új kiírások.