A szórakozáson spórolunk, ha kell

Elégedettebbek a magyarok az életszínvonalukkal a tavalyinál, de még mindig gyászos, ahogy a helyzetünket látjuk. Ha spórolni kell, a szórakozással kezdjük, de nyaralást azért tervez a többség – derült ki a Provident nemzetközi kutatásából.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Provident és anyavállalata, az International Personal Finance (IPF) által végzett, 8000 fős reprezentatív kutatás azt vizsgálta, hogy az IPF leányvállalatok egyes országaiban a lakosság mennyire elégedett jelenlegi életszínvonalával: terveznek-e nyaralást, illetve mennyit költenek utazásra és szabadidős programokra. A felmérésben a következő országok vettek részt: Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária és Litvánia.

Egyre elégedettebbek a magyarok a jelenlegi életszínvonalukkal

A válaszadók többsége (86%) elégedett vagy közömbös a jelenlegi életszínvonalával kapcsolatban. Magyarországon összességében a válaszadók 81%-a válaszolt így, ami a tavalyi évhez képest jelentős javulást mutat, hiszen 2015-ben ez a szám még csak 64% volt. Meg kell jegyezni azonban, hogy míg az európai válaszadók 47%-a volt kifejezetten elégedett az életszínvonalával, addig a magyaroknak mindössze 18%-a vélekedik így.

Kép: Pixabay

A felmérésben részt vevő országok lakosai közül a litvánok bizonyultak a legkevésbé, a lengyelek és a csehek pedig a leginkább elégedettnek jelenlegi életszínvonalukkal. Mindkét utóbbi ország esetén a válaszadók több mint fele megfelelőnek találta helyzetét. Magyarországon a kutatás közel azonos arányban talált olyan résztvevőket, akik kifejezetten elégedettek, illetve elégedetlenek az életszínvonalukkal.

Lassan eljön a csoportos utak alkonya?
2016-ban várhatóan tovább erősödik az egyéni turizmus, még inkább előtérbe kerülnek a személyre szabott utazások. Az elmúlt két évben az európaiak 41 százaléka választott inkább egyéni utazást, és mindössze 36 százalék csoportos üdülést, holott ezt megelőzően a szervezett utak voltak a népszerűbbek.
2016-ban elsősorban az élelmiszerre és háztartási cikkekre fordított kiadásaikat növelték a válaszadók. Azok a külföldi válaszadók, akik a tavalyi évhez viszonyítva kevesebbet költöttek idén, főként az utazásra, szórakozásra, illetve a háztartási cikkre fordított kiadásaikat fogták vissza. A legóvatosabb költekezőknek idén a litvánok, a bolgárok és a magyarok bizonyultak, legszabadabban pedig a románok költekeznek idén a kérdőívre adott válaszaik szerint. Azok a magyar válaszadók, akik 2015-höz képest többet költenek az idei évben, leginkább a fogyasztói és háztartási cikkre, valamint szórakozásra fordítanak többet, míg, akik visszafogták kiadásaikat, szintén ezt a két területet, illetve a nyaralással kapcsolatos költségeket jelölték meg.

Arra a kérdésre, hogy mennyire jelentene problémát egy hirtelen, nem várt kiadás, a válaszadók 55 százaléka azt nyilatkozta, hogy nehezen tudnák kezelni a helyzetet.

Minden második válaszadó tervez idén nyaralást

A felmérésben részt vevők legnagyobb hányada (45%) tervei szerint otthon tölti éves szabadságát, 26 százalék belföldi, 12 százalék pedig külföldi utazást tervez idén. A részt vevő országok közül legnagyobb arányban a litvánok tervezik otthon tölteni szabadságukat, a legnagyobb valószínűséggel pedig a románok készülnek utazásra az idén. A nyaralással kapcsolatos kiadásokat illetően a válaszadók közel felének egyelőre nincsenek kiforrott pénzügyi elképzelései, csupán minden tizedik válaszadó nyilatkozta, hogy az idei évben többet fordít nyaralásra. Magyarországon is hasonló a helyzet. 52 százalék bizonytalan jelenleg a nyaralás költségeivel kapcsolatban, és 8 százalék tervez idén többet költeni, a tavalyi büdzséhez képest. A megkérdezettek több mint fele úgy gondolja, hogy nem áll rendelkezésére elegendő összeg a nyaralás költségeinek fedezésére. Míg a cseh válaszadók inkább összegyűjtenék a szükséges pénzt, addig a magyarok és a litvánok külső pénzügyi forrásokat vennének igénybe. A magyarok a tavalyihoz hasonló összeget terveznek nyaralásra fordítani, a válaszadók 34 százaléka maximum 40 ezer forintot költene idén erre a célra.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo