3100 milliárd a szomszédokra

Az Európai Bizottság egy a szomszédságpolitikát szolgáló befektetési alap létrehozását javasolja, és erősítené a szomszédos országokkal a kereskedelmi integrációt. Az EU 12 milliárd eurót költene a területre.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A szomszédságpolitikáról szóló Bizottsági jelentés módszereket javasol arra vonatkozóan, hogyan segítheti az EU a reformokra hajlandó partnereket azok gyorsabb és jobb végrehajtásában. Az európai szomszédságpolitika (ESZP) az EU déli (Algéria, Egyiptom, Jordánia, Izrael, Libanon, Líbia, Marokkó, Szíria, Tunézia, Ciszjordánia és Gáza) és keleti (Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova és Ukrajna) szomszédaira és a 2005-ben bekapcsolódott (Jordánia, Izrael, Moldova, Marokkó, Tunézia, Ukrajna, Ciszjordánia és Gáza.) országokra vonatkozik. Ez utóbbiak eddigi eredményeiről a testület jelentéseket is készített.

2007-13 között a szomszédságpolitikára előirányzott költségvetés 12 milliárd euró, ami reálértéken számítva 32 %-kal meghaladja az előző költségvetési időszakban biztosított összeget.

A Bizottság egy szomszédságpolitikát szolgáló befektetési alap létrehozását javasolja, amelyhez a tagállamoknak is hozzá kellene járulnia, és amely az Európai Beruházási Banktól, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól és más fejlesztési bankoktól származó további hitelek ösztönzését szolgálná. A közösségi költségvetés hozzájárulása 700 millió euró lenne. 

Ezenkívül 300 millió eurót irányoznak elő egy kormányzási keret létrehozására, hogy az egyes országoknak járó szokásos juttatásokon felül további támogatást biztosítsanak azon partnerországok munkájának elismerésére és elősegítésére, amelyek a legnagyobb haladást érték el cselekvési tervük végrehajtása terén.

A javaslat szerint erősítenék a gazdasági és kereskedelmi és a politikai integrációt, könnyítenék a a vízumkiadási eljárásokat, miniszteri és szakértői szintű találkozókat szerveznének az energia, a közlekedés, a környezet és a népegészségügy témáiban. Az EU szeretné elérni, hogy a szomszédságpolitikában részt vevő országok társuljanak az EU kezdeményezéseihez és aktívabban vegyenek részt a régió konfliktusainak rendezésére irányuló erőfeszítésekben.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo