A jelenlegi mintegy 1,2 milliós juhállomány 85 %-át egyéni gazdaságokban tartják nyilván, összesen 29 ezer juhtartó gazdaság működik - ismertette a magyarországi adatokat a helyettes államtitkár. Az állattartókat érintő intézkedések közül Feldman Zsolt kiemelte: az év elején elindult a Kérődző Szerkezetátalakítási Program, melynek köszönhetően a 2013-ban megszűnő top-up (nemzeti kiegészítő támogatások) pótlására a juh és húsmarha-tartók évi közel 13 milliárd forinthoz juthatnak. Hozzátette: nemrégiben zárult az a 40 milliárd forintos pályázat, melyben állattartó telepek korszerűsítésére, technológiai modernizációra és telepbővítésekre lehetett forrást igényelni.
Feldman Zsolt hangsúlyozta: tudás nélkül nem lehet gazdálkodni, ehhez viszont meg kell szerezni a szükséges szakismereteket. Szükség van olyan kiemelkedő juhászatokra, melyek hatékony és költségtakarékos technológiák alkalmazása mellett vállalják, hogy telepük bemutatásával segítséget nyújtanak gazdálkodótársaiknak. Ezek a korszerű bemutató mintatelepek ismertetik az alkalmazott tenyésztési, takarmányozási technológiákat, a nyilvántartások szakszerű vezetését, a támogatások igénybevételének lehetőségeit.
2012-ben 6 juhászat, köztük Földi Gyula családi gazdasága nyerte el a megtisztelő címet. A kiváló legelőadottságokkal rendelkező Nógrád megyei Mátranovákon, „Faluhely major"-ban őshonos Hortobágyi rackát, és Gyimesi rackát tenyésztenek. Az állattartó vallja: őshonos fajtáinkkal a megfelelő külterjes tartásmód mellett ugyanolyan kiemelkedő (gazdasági) eredmények elérése lehetséges, mint a belterjes tartást igénylő fajtákkal és a legmodernebb technológiákkal.
Több pénz jut sertéstartásra
A jövő évi költségvetésből 2,6 milliárd többlettámogatást nyújt a kormány a sertéságazat erősítésére. A forrásra azért van szükség, mert a 2002-ben még 6 milliót meghaladó sertéslétszám napjainkra a 3 milliót is alig éri el. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) elkészítette a sertéságazat helyzetét javító intézkedési tervet, melynek fő célja, hogy néhány éven belül 6 millióra emelkedjen az országban a sertések száma. Az átfogó program foglalkozik a feketegazdaság visszaszorításával, a termeléssel, az integrációval, a bérhizlalással, a kutatás-fejlesztéssel, és szaktanácsadással, a forgóeszköz-finanszírozással és a marketing tevékenységgel is.