Szeptemberben történt valami az építőiparban

Az építőipari termelés szeptemberben 6,8 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az épületek építése 4,2, az egyéb építményeké pedig 9,4 százalékkal nőtt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. 2010 eleje óta (tavaly november és idén július után) ez a harmadik alkalom, hogy bővülést mértek a statisztikusok.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az úgynevezett fix bázisú volumenindex-adatok tanúsága szerint az építőipar szeptemberi teljesítménye a 2005-ös havi átlag 63,8 százalékán állt. A KSH adatai szerint szezonálisan kiigazítva a termelés 5,1 százalékkal volt nagyobb az előző havinál, amikor viszont 4,7 százalékkal visszaesett júliushoz képest. Az év első háromnegyedében a termelés összesen 5 százalékkal esett vissza 2011 azonos időszakához képest.

Felújításokból él az építőipar
Az építőipari kivitelezők munkáinak jelenleg mintegy háromnegyede felújítás az Építők és Építkezők Klubja, valamint a Build-Communication Kft. közös felmérésének eredménye alapján.
Az út- és vasútépítés húz

Az egyéb építmények építésének több mint 9 százalékos szeptemberi növekedése a KSH szerint az út- és vasútépítési munkák mellett a speciális szaképítés ágazat egyéb építményeken végzett munkáinak köszönhető. A mutató a harmadik negyedév minden hónapjában emelkedést jelzet, míg az épületek építése január óta csak szeptemberben nőtt.

Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 6,5, az egyéb építményeké 0,6 százalékkal volt magasabb szeptemberben az előző havinál.

Az építőipari termelés több mint kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése jelentősen, 11,7 százalékkal magasabb volt, mint 2011 azonos időszakában. Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése - ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza - 2,5 százalékkal emelkedett. Az egyéb építmények ágazat termelése 3,3 százalékkal haladta meg a tavaly szeptemberit.

Nőtt az új szerződések volumene

Emelkedtek az árak
Az építőipar termelői árai 2012 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban 1, az egyéb építmények építése ágazatban 2,2, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban 2,6 százalékkal nőttek az árak. Az egyes építményalcsoportokban az áremelkedés 1,9 és 4,4 százalék között szóródott. Az előző negyedévinél az építőipar árai 0,3 százalékkal voltak magasabbak a KSH adatai szerint.
A 2012 szeptemberében kötött új szerződések volumene 1,8 százalékkal nagyobb volt az egy évvel ezelőttinél. Az épületek építésére kötött szerződések volumene a 2011. szeptemberihez viszonyítva 7,5 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építésére kötötteké ugyanakkor 10,5 százalékkal nőtt. A növekedés az útépítési munkákra, valamint a szennyvíz- és hulladékkezelési létesítményekre kötött szerződéseknek köszönhető - írja a statisztikai hivatal.

Az építőipari vállalkozások szeptember végi szerződésállományának volumene 7,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi alacsony bázist. Ezen belül a két építményfőcsoport adata ellentétesen alakult: az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 16,4 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 20,7 százalékkal magasabb volt, mint tavaly szeptember végén.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo