Stabil a magyar irodapiac – Kéne az IMF-megállapodás

A magyar irodapiac 2012 első felében stabil volt; a teljes irodaállomány, a bérbeadási volumen és a bérleti díjak 2011-hez képest nem változtak, míg a kihasználatlansági ráta valamelyest emelkedett. A kereslet élénkülését csak Magyarország piaci megítélésének változása indíthatja el, amelyet az IMF-megállapodástól remélnek a szakértők.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

A modern irodaállomány 2012 első félévében alig gyarapodott, mivel csak egyetlen kisebb irodaépület került átadásra. A tárgyidőszakban nem indultak új fejlesztések, bár építés alatt van néhány projekt, amelyeknek befejezése 2012 végén vagy 2013 elején várható, míg néhány épület 2014-ben kerül majd a piacra - derül ki a Colliers International legfrissebb irodapiaci jelentéséből.

„A magyar irodapiac 2012 első felében stabil volt; a teljes irodaállomány, a bérbeadási volumen és a bérleti díjak 2011-hez képest nem sokat változtak, míg a kihasználatlansági ráta valamelyest emelkedett." - mondta Tim Hulzebos, a Colliers ingatlan-tanácsadó cég ügyvezető igazgatója.

A kereslettel kapcsolatban a szakember elmondta, hogy az első félévben bérbe adott terület nagysága 149.000 m² volt, azaz elmaradt a 2011 hasonló időszakában mért adattól. A tranzakciók 85%-a mögött új és megújított szerződések állnak, míg a közel 16.000 m² összterületű bővülések több mint 10%-ot tettek ki.

A tárgyidőszak bérbeadásain belül továbbra is a meglevő bérleti szerződések újratárgyalása dominált. Az 5.000 m²-nél nagyobb területet bérlő cégek nem költöztek el, inkább kedvező feltételeket alkudtak ki meglevő bérleményükben. A szerződésüket az első félévben újratárgyaló nagyobb bérlők közé tartozott a Vodafone (Vodafone Szolgáltató Központ, 8.000 m²) és a Citibank (10.000 m²).

Itt olvashatók jó tanácsaink irodabérléshez!

Indokolt lenne a bővítés
A jelenlegi kínálat bővítése mindenképpen indokolt lenne, mivel az 5.000-10.000 m²- nél nagyobb irodaterületet kereső bérlők kevés lehetőség közül válogathatnak. Budapest versenyképes feltételeinek és a jól képzett, nyelvtudással rendelkező helyi munkaerőnek köszönhetően továbbra is vonzó az üzleti folyamatok kiszervezésével foglalkozó és a csoportszintű szolgáltatásokat biztosító cégek számára. A kihasználatlanság és a bérleti díjak esetében nem várható jelentős változás az év fennmaradó részében. Minden piaci szegmensben stagnálásra lehet számítani, és az irodapiaci aktivitás mögött elsősorban továbbra is a meglévő szerződések újratárgyalása áll majd. Az irodapiac fellendüléséhez Magyarország gazdasági megítélésének is változni kell. A folyamatban levő tárgyalásoknak köszönhetően jó esély van arra, hogy a kormány az év második felében tető alá hozza az EU/IMF hitelmegállapodást, amely ma kereslet élénkülését eredményezheti.

„A Colliers közreműködött Magyarország két legnagyobb 2012-ben kötött ügyletében: az IT Services Hungary bérleti szerződésének újratárgyalásában és az Infoparkban található bérleménye 16.000 m²-re bővítésében, továbbá az elmúlt két év legnagyobb székhelyváltásában, amelynek keretében a T-Systems 15.000 m² irodaterületet bérelt a South Buda Business Parkban." - mondta Tim Hulzebos.

A bérlők számára továbbra is fontos szempontnak bizonyult a környezettudatosság. A LEED vagy BREEAM zöld tanúsítvány megszerzése idestova kötelezőnek számít az új fejlesztések esetében, és a bérlők több esetben azt is elérték, hogy a meglevő épületek tulajdonosai a környezettudatosságra irányuló korszerűsítési és felújítási munkákat végezzenek. A Colliers számos bérlőnél, többek között a Citibanknál is tanácsadóként működött közre, és nemrégiben szerepet játszott a Váci33 irodaház környezetbaráttá válásában. A környezetvédelmi szempontok fontos szerepet játszottak az Avis Budget Group Business Support Centre Kft. döntésében is, amely a 2012 második felében átadásra kerülő Green House épületben bérelt irodákat.

Előnyben a tőkeerős szereplők

A bérbeadási tevékenység várhatóan a második félévben is erőteljes lesz, de a 2012. évi összvolumen valószínűleg elmarad az előző évi szinttől.  Az idén mindössze egy nagyobb irodaépület, a Skanksa fejlesztésében épülő 17.500 m² alapterületű Green House átadása várható. Az Atenor Csoport 15.500 m²-es Váci Greens projektje a tervek szerint 2013 elején készül majd el.

Több fejlesztő is fontolgatja új irodaprojekt indítását, de ez év második felében várhatóan senki nem fog belevágni. A piaci viszonyok továbbra is erőt próbálóak, mivel a bankok csak magas előbérleti arány és jelentős önerő mellett hajlandóak hitelt nyújtani. A fejlesztők az alacsony bérleti díjak miatt nehezen tudnák fedezni a magas finanszírozási költségeket, így a tőkeerős szereplők vannak előnyben.

Jelenleg két olyan fejlesztés van folyamatban, amelyeknek átadása 2014-ben várható. A Futureal a Váci úti folyosón épít új irodaépületet, amelynek mintegy felét a KPMG foglalja majd el. Az elkészülés várható időpontja 2014 második negyedéve. A Horizon Development a PwC számára épít új székházat a belvárosban, ennek átadása szintén 2014-re ütemezett.

 „A kihasználatlanság és a bérleti díjak esetében nem várható jelentős változás az év fennmaradó részében. Minden piaci szegmensben stagnálásra lehet számítani, és az irodapiaci aktivitás mögött elsősorban továbbra is a meglévő szerződések újratárgyalása áll majd." - összegzett Tim Hulzebos.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo