A kiskereskedelmi befektetések az Egyesült Királyságban és az Ibériai-félszigeten nőttek a legnagyobb mértékben ebben az évben – a brit piacon 2007 óta nem látott értékben, mintegy 12,2 milliárd euróért cseréltek gazdát az ingatlanok 2014 első kilenc hónapjában, míg Spanyolországban a harmadik negyedévben elköltött 1,2 milliárd euró szintén rekordot jelent.
2014 viszonylag csendes első két negyedéve után a jelenlegi politikai helyzet ellenére a befektetői étvágy erős volt Közép- és Kelet-Európában is: Romániában lódultak meg leginkább a befektetések: a régió egyik legnagyobb ügylete keretében az Immochan 261 millió euróért vett kiskereskedelmi ingatlanokat. Oroszországban szintén nőtt a forgalom, bár igen alacsony bázisról. (Az irodapiac is csúcstámadásra készül az idén.)
A kiskereskedelmi ingatlanok iránti érdeklődés Európa-szerte tovább fokozódik, és jelentősen bővül a befektetői kör, ami a verseny további erősödését eredményezi. Az EU 28 országában a bevásárlóutcák és bevásárlóközpontok esetében mért hozam 11, illetve 13 bázispontot esett 2014 harmadik negyedévében, így az átlagos súlyozott hozam jelenleg 4,42 százalék, illetve 5,28 százalék, ami a bevásárlóutcák esetében 2007 harmadik negyedéve (4,41%), illetve a bevásárlóközpontok esetében 2008 második negyedéve (5,13%) óta a legalacsonyabb érték – derül ki a CBRE globális ingatlan-tanácsadó legfrissebb kutatási adataiból.
Magyarországon közel 168 millió euró forgalmat generált a szektor
„Több ország befektetője célozza meg az európai kiskereskedelmi piacot, mint a globális pénzügyi válság óta bármikor. A befektetők alacsony hitelhányaddal vágnak bele az üzletekbe, bár érzékeljük a hitel/fedezetarány növekedését. Mindenesetre az európai kiskereskedelmi ingatlanpiacra érkező tőke mennyisége (hitel és saját erő) hamarosan meghaladja a válság előtti, 2007-es szintet, ez pedig a hozamok további esését hozza megával.” – nyilatkozta John Welham, a CBRE európai kiskereskedelmi befektetésekért felelős vezetője. (Az ipari ingatlanbefektetések is történelmi csúcson vannak.)
„Magyarországon 2014 első felében voltak a legnépszerűbbek a kiskereskedelmi ingatlanbefektetések, közel 168 millió eurónyi forgalmat generáltak a harmadik negyedév végéig. Érdekes, hogy a teljes befektetési volumen legnagyobb részét a retail adta. Egy nagy, felsőkategóriás bevásárlóközpont (Allee) eladása az év elején a piacot nagyobb tranzakcióméretek felé mozdította. Előre tekintve 2015-re az várható, hogy a jó minőségű eladható termékek szűkössége korlátozhatja a kiskereskedelmi befektetési piacot”– kommentálta Tim O’Sullivan, a CBRE ingatlanbefektetési vezetője.