Az építőipar előző évhez mért teljesítménye kedvező, de az adatok csökkenő dinamikát mutatnak. A termelés volumene 17,5 százalékkal emelkedett júliusban az egy évvel korábbihoz képest, kiigazítatlanul és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt, de elemzők szerint elsősorban az állami beruházások húznak.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Szezonálisan és munkanappal kiigazítva a termelés volumene 4,0 százalékkal volt magasabb a júniusinál. Az év első hét hónapjában a termelés 21,8 százalékkal bővült 2013 azonos időszakához mérten. Mindkét építményfőcsoport termelése meghaladta júliusban az egy évvel korábbit, az épületek építése 9,6, az egyéb építményeké 24,3 százalékkal.
Az egyéb építmények jelentős növekedése a korábbi hónapokhoz hasonlóan az ország több területén folyó vasút-felújítási és útépítési munkákkal, valamint közműfejlesztésekkel függött össze – közölte a KSH. A szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építése 0,6 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 2,1 százalékkal emelkedett az egy hónappal korábbihoz viszonyítva. Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – az épületépítési projekt szervezése és az épületek szerkezetépítése – júliusban 33,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.Az egyéb építmények ágazat termelése 35,9 százalékkal emelkedett.Az építőipari termelés több mint kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 5,3 százalékkal csökkent 2013 júliusához képest.
Elemzők szerint
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint az építőipart továbbra is elsősorban az állami beruházások húzzák. Felhívta a figyelmet arra is: az adatok azt jelzik, hogy elkezdett lassulni az építőipar növekedése, az új rendelések állománya is jelentősen, 17,8 százalékkal kisebb volt júliusban az előző év azonos időszakinál. Az épületek építésének fellendülését a magánberuházások, illetve a lakossági hitelfelvétel segíthetné, de ezen a területen érdemi áttörés nem látható, és a jelenlegi helyzetben nem is lehet a banki hitelezés felgyorsulására számítani. Az egyéb építmények jelentős növekedése továbbra is az uniós pénzből finanszírozott állami infrastrukturális beruházásokkal függ össze. Ezek a következő hónapokban még várhatóan nem fognak visszaesni, de jövőre „kifutnak" a 2007–2013-as uniós költségvetési ciklus forrásai.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke szerint az építőipar előző évhez mért teljesítménye magas, de Koji László is kiemelte, hogy a göngyölített adatok csökkenő dinamikát mutatnak. Különösen igaz ez az épületek építésénél, amely lényegesen alacsonyabb mértékben bővült, mint az ágazat egésze. Hozzátette, az építőipar lendülete a múlt év második félében megkötött, nagy értékű szerződéseknek köszönhető. Most az új uniós pénzügyi ciklus elején visszaesett az újonnan kötött szerződések volumene, ezt mutatják a júliusi adatok. Ahhoz, hogy az építőipar lendülete megmaradjon, arra van szükség, hogy az év hátralévő részében bővíteni tudja az új szerződések állományát az ágazat.
A korábban bejelentett állami fejlesztések (pl. sport, oktatás) előkészítés alatt állnak, de a szerződésállományban várhatóan ebben az évben még nem jelentkeznek – mondja Lipcsei Gábor, az Óbuda Group elnöke. 2015 elejére kisebb megtorpanásra is fel kell készülnünk. Ebben az időszakban olyan kis léptékű vállalati vagy lakossági magánberuházások megjelenése biztosíthatna kapaszkodót, mint az energetikai korszerűsítések vagy az otthonteremtés, megfelelő EU-s vagy állami támogatási környezet biztosítása esetén.
A júliusban kötött új szerződések volumene 17,8 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 1,5 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál, az egyéb építmények építésére vonatkozó új szerződéseké viszont 24,8 százalékkal elmaradt a 2013. júliusi magas bázistól.
Az új szerződések júliusi visszaesése ellenére az építőipari vállalkozások július végi szerződésállományának volumene 52,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 3,2, az egyéb építményeké 69,1 százalékkal magasabb volt, mint 2013. július végén – közölte a KSH.
Júniusban 9,8 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest, havi szinten viszont csökkent 7,5 százalékkal. Az év első hat hónapjában 22,8 százalékos volt a bővülés.