2002-ben 40 kiállítóval indult a sikerszéria, a csúcsot pedig 2005-2006 jelentette, amikor csaknem 200 kiállító kínálta portékáit, az új és használt lakásokat, valamint az elengedhetetlen banki hiteleket, illetve a különböző állami támogatásokat. Legutóbb, idén tavasszal ismét csupán 40 kiállító vett részt a vásáron, jelezve, hogy a piac haldoklik.
Alig épül új lakás, az építő cégek tönkrementek, a magyarok csődöt jelentettek, a külföldiek kivonultak, a használt lakások adásvétele beszűkült, nincs igazán fizetőképes kereslet a piacon, a bankok szinte alig hiteleznek, a most beindított kamattámogatás és szocpol (3 bank kínálja) nem mozdította meg a piacot, magyarán ez a szektor befuccsolt. Állami pénz nélkül eddig sem működött igazán, pontosabban most derült ki kristálytisztán - amit persze eddig is tudtunk -, hogy önmagában a lakáspiac nem képes működni Magyarországon - írja a Lakásvásár Médiacsoport közleménye. A Duna House adatai azonban arról tanúskodnak, hogy ugyan az ingatlanértékesítés még mindig nagyon mély gödörben van, azonban vélhetően már túl van a mélyponton. A tranzakciók tekintetében azonban a téglaépítésű ingatlanok dominálnak. A panelingatlanok ára hajszálnyit nőtt, de a vásárlási kedv még mindig roppant alacsony és az árak is nyomottak a 2008-as adatokhoz képest.
Mivel az elmúlt években hektikus, kiszámíthatatlan, hosszú távra tervezhetetlen volt az állami szerepvállalás, ez a mostani válság időszakban sújtja leginkább ezt a szektort. Az idei évre az állam által tervezett 6 milliárdos lakáscélú költségvetés elenyésző a 2000-es évek közepén megvalósult 230 milliárdhoz képest, aminek csaknem a fele visszavándorolt a költségvetésbe adók és járulékok formájában.
Az piac mélyrepülése azonban nemcsak a lakóingatlanoknál szembetűnő, hanem a céges tranzakciók esetében is. A Policy Agenda által a kis- és közép vállalkozások cégvezetőinek körében végzett felmérés szerint a következő félévben a kkv-k 82%-a nem tervez ingatlan vásárlást, eladást, vagy bérlést.
A Lakásvásár Média Csoport mindennek ellenére optimista és bízik a lakáspiac feltámadásában, így a jövő év tavaszára beterveztük a 21. budapesti Lakásvásárt, remélve a jelentősebb állami és banki szerepvállalást. Mert új lakásra mindig szükség van, már csak az egészséges 1%-os újra termelés miatt is (ez évente valamivel több, mint 40ezer lakást jelentene), továbbá a lakhatatlan fél milliós lakásállomány lecserélése, valamint a szociális, vagy közösségi bérlakás állomány most már társadalmilag is elodázhatatlan növelése miatt is - áll a csoport közleményében.