A szállodaipar problémái nagyon sokrétűek, de a legfőbb probléma mégis az, hogy az elmúlt években óriási kapacitásbővülés ment végbe Magyarországon. „Ez ugyan a fogyasztóknak jó, de a szegmensnek rossz, mivel komoly verseny, elsősorban árverseny alakult ki. Ennek hátterében a banki hitelek nyomása áll, hiszen ki kell fizetni – hónapról-hónapra, - a hiteleket, így bevételkényszerben vannak, akár áron alul is kénytelenek kiadni a szobáikat” – mondta a GazdaságTV-nek Halaska Gábor a Figyelő rovatvezetője.
A szakújságíró szerint a helyzetet nehezíteni fogja az az év eleji bejelentés, miszerint komoly beruházási hullám indul meg a turisztikai szegmensben az idén. „A több mint 100 milliárd forintnyi, főleg uniós forrásból származó pénzekből mintegy 50 milliárd megy szálláshely-fejlesztésre, ez elvileg kétezer szobányi új kapacitást hoz létre. Ez egy olyan piacon, ahol amúgy is sok a szoba, nem túl jó dolog” – vélte Halaska Gábor, aki szerint ezek a beruházások jelentősen nem növelik az ország turisztikai vonzzerejét. „Egy fesztivál, egy Forma 1, az ilyen nagy események hoznak több turistát, nem az, hogy egy ötven szobás borhotel épül valahol” – vélte.
Betegeskedik a fürdőszektor
Magyarországon több mint 300 fürdő üzemel, azonban ezeknek kevesebb mint 10 százaléka működik nyereségesen. A szektor összességében évente több tízmilliárd forintnyi hiányt termel. Pedig a veszteséges fürdők egy részét akár már 2-3 év alatt nyereségessé lehetne tenni. A megoldást a műszaki innováció és a technológiai fejlesztések, valamint a létesítmények térségi turisztikai stratégiába illeszkedő, menedzserszemléletű üzemeltetése együtt biztosíthatják.
További részletek itt olvashatók!