Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, a Hungarikum Bizottság elnöke szerint a klub célja egy olyan fórum létrehozása a hungarikumok gyűjteményében szereplő értékek képviselőinek és a bizottság tagjainak, ahol az aktuális kérdések mellett a védett értékek jogvédelméről egyeztethetnek. A szervezet a Hungarikum Bizottság 14 tagjából és a jelenleg 16 hungarikummá nyilvánított nemzeti érték képviselőjéből áll.
Az első ülésen a testület a határon túli magyar értékekkel - épített örökség, népszokások, ételkészítési hagyományok - is foglalkozott, amelyek kiemelt figyelmet érdemelnek - közölte a miniszter. A bizottság működési forrásaiból 200 millió forintos kommunikációs keret áll rendelkezésre különböző kiadványok megjelentetésére, honlapfejlesztésre; a közbeszerzési eljárások folyamatban vannak. A nemzeti értékek és hungarikumok kiemelt jogvédelmet élveznek, a bizottság a külföldi eredetvédelmi és iparjogvédelmi eljárásokban, vagy az esetleges peres ügyekben is segítséget nyújt. A hungarikumok külön meg fognak jelenni az őszi budapesti Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon (OMÉK).
A miniszter szerint a szervezet a hungarikumokkal kapcsolatos véleményeket, és bírálatokat is tárgyalta. Újságírói kérdésre kitért arra, hogy a Hungarikum Szövetség (HUSZ) több kritikát is megfogalmazott a minősített hungarikumokkal kapcsolatban. Hozzátette: ha a karcagi birkapörkölt az UNESCO védett értékeinek listáján szerepel, akkor méltó a hazai védelemre is. Szólt arról is, hogy több ételkészítési hagyomány esélyes a hungarikum címre, példaként a csabai kolbászt és a bajai halászlevet emelte ki.
Védjegyet kapnak a nemzeti parkok termékei
Egyre többen keresik a hagyományos értékeket, egy-egy régió sajátosságait megjelenítő biotermékeket. A Nemzeti Parki Termék védjegy nem titkolt célja, hogy a természeti erőforrások fenntartása és védelme mellett hozzájáruljon a térségi ökoturizmus minőségi fejlődéséhez.