Lejárt a türelmi idő, le a csillagokkal!

Lejárt a türelmi idő, a Nemzetgazdasági Minisztérium mostantól kampányba kezd, hogy csak azok a szálláshelyek használhassák a minősítő csillagokat, akiknek papírjuk van róla

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

Ezt Dr. Horváth Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium turisztikáért felelős helyettes államtitkára közölte a Nemzeti Szállodai Tanúsító Védjegyrendszer háromszázadik Hotelstars védjegytáblájának ünnepélyes átadásán. Üdvözölte a Nemzeti Tanúsító Védjegyek sikerét, továbbá felhívta a védjegyrendszerhez nem csatlakozott szolgáltatók figyelmét a védjeggyel azonos megjelölés használatának elkerülésére.

A szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet értelmében megszűnt a szálláshelyek kötelező minősítése, ennek alapján a minősítés önkéntes tanúsító rendszerek útján vagy egyéb módon történhet. A kormányrendelet 2012. június 30-ig adott lehetőséget a korábbi minősítési rendszer szerinti besorolási kategóriák alkalmazására.

Az állami tulajdonú tanúsító védjegyek kidolgozása a szabályozás módosulását követően azonnal elkezdődött, ennek eredményeként jelenleg már öt szálláshelytípus minősíthető Nemzeti Tanúsító Védjeggyel. Ezek a falusi szálláshelyek; a vendégszobák, vendégházak, apartmanok; a kempingek, az üdülőháztelepek, valamint a szállodák. A Nemzeti Tanúsító Védjegyrendszerhez önkéntesen csatlakozhatnak a szolgáltatók.

Sokat ér a védjegy

Dr. Horváth Viktória kiemelte, a szálláshelyek minőségét tanúsító védjegy a jogszabályban lefektetett üzemeltetési követelményeken túlmutatóan alkalmas a szálláshelyek minőségének a szakmai elvárások szerinti értékelésére, a magas minőségű szolgáltatások pozitív megkülönböztetésére, és ezáltal elősegíti, hogy a fogyasztó megfelelő információk birtokában az elvárásainak megfelelő szolgáltatót válasszon.

Csillagok
* - turista: szerény igényeket kielégítő
** – standard: mérsékelt igényeket kielégítő
*** - komfort: átlagos igényeket kielégítő
**** - első osztály: magas igényeket kielégítő
***** – luxus: a legmagasabb igényeket kielégítő
Forrás: Hotelstars Union
A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a szálláshely üzemeltetők az átmeneti időszakban - 2009. október 25-től 2012. június 31-ig - használhatták a korábbi minősítési rendszer szerinti besorolást, napjainkban ez a lehetőség azonban már megszűnt. A szálláshelyi adatbázisokban és a kereskedelmi kommunikációban sajnos előfordul, hogy olyan létesítmények is használják a korábbi kötelező minősítést, akik erre nem lennének jogosultak. A fogyasztók és a védjegyrendszerhez csatlakozott szálláshely-szolgáltatók közös érdeke, hogy a védjegyet kizárólag a minősített szolgáltatók használják. A védjegyhasználat jogszerűségét és a minősítési kritériumok fennállását ezért rendszeres időszaki ellenőrzés garantálja.

Európai rendszer

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége által 2012. június 12-én kötött megállapodás  szerint a Hotelstars harmonizált európai minősítő rendszert - Nemzeti Szállodai Tanúsító Védjeggyé emelve - 2012. július 1-től alkalmazzák a hazai szállodák minősítésére. Ennek eredményeként a szálláshelyek kötelező osztályba sorolása helyébe az európai uniós normáknak megfelelő, versenyképes, az érintett szakmai szervezetekkel, szövetségekkel együttműködésben működtethető, a vállalkozásokat segítő, a hatékony piaci megjelenést, kereskedelmi kommunikációt szolgáló minősítési rendszer került. A rendszerről itt olvashat bővebben.

Az összesen kb. 870 magyar szállodából már 312 került minősítésre, további 120 minősítés folyamatban van, vagyis a hazai szállodák 40%-ot meghaladó része már bekapcsolódott a tanúsító rendszerbe. A minősítettek nagy többsége 3* és 4*-os kategóriába tartozik, de 10 hotel jelentkezett az 5* és 5*superior, 6 hotel pedig a 2* és 2*superior kategóriából is.

Meddig véd a védjegy?
Számos védjeggyel megjelölt termékhez jó hírnév, úgynevezett goodwill társul, melynek kivívása a jogosult részéről jelentős anyagi ráfordítást igényel. Ezért is fontos a használatuk szabályozása a nemzeti és a közösségi védjegyoltalom között jelenleg versengés zajlik, hogy mikor mi éri meg, arról itt olvashat bővebben.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo