Kampányban kell casco-t kötni

Az autósok 2014-ben átlagosan 71 100 forintért kötöttek teljes körű cascoszerződést, ami 9,3 százalékkal haladja meg az előző évi szintet. Érdemes lehet odafigyelni az évfordulós cascováltás lehetőségére, mivel messze a legjobb átlagdíjat az ilyen okból szerződők fizetik.

Kép: SXC

„Az átlagdíj emelkedése több okra vezethető vissza. Egyrészt 2013-hoz képest húsz százalékkal több új autó jelent meg az utakon (ezekre eleve magasabb díjon köthető casco), másrészt a javítási költségek is emelkedtek, emellett pedig folytatódott a 2013-ban bevezetett 15 százalékos biztosítási adó fokozatos beépítése is a díjakba – magyarázza Sebestyén László, a Netrisk.hu vezérigazgatója. – Az emelkedésből ezúttal sem egyenlően részesültek az egyes szegmensek: míg az autóvásárláskor kötött szerződések díja nőtt, az évfordulós szerződést váltó autósok esetében (vélhetően a nagyobb verseny, illetve a nagyobb arányban igénybe vett együttkötési kedvezmény hatására) kissé még csökkent is az átlagdíj 2013-hoz képest.”

Az ügyfelek a legtöbbet, átlagosan 91 500 forintot új autó vásárlásakor hajlandóak fizetni, Ez a díj 77 százalékkal magasabb, mint amennyiért az évfordulón szerződést váltók kötnek casco biztosítást: ők átlagosan 51 500 forintért kötöttek szerződést.

Sokan a 8-10 éves autót is biztosítják

Az előző években kötött cascoszerződések vizsgálata azt mutatja, hogy a teljes állományon belül gyorsan növekvő arányban kötöttek cascót 8 éves, vagy annál idősebb autókra (37 százaléknyi az arányuk, szemben a 2013-as 31 százalékkal).  Ugyanakkor a 2-3 éve ismét növekedésnek induló újautó-eladások nyomán 19-ről 24 százalékra emelkedett egy év alatt a 0-3 éves korban biztosított személygépkocsik aránya.

Az olcsó üzemanyag előcsalogatja a hétvégi sofőröket
Féltik a biztosítók az autósokat az üzemanyagár-csökkenéstől. A magyarázat egyszerű: amikor olcsóbb a benzin, vagy a gázolaj, akkor többen ülnek autóba, s a gyakorlatlanok miatt megugrik a balesetek, és természetesen a kártérítések száma is. 
Immár évek óta tartó tendencia, hogy a korábban szinte egyeduralkodó módozatnak számító 10 százalék/50 ezer forint önrész mellé fokozatosan zárkózik fel a 10 százalék/100 ezer forintos verzió, amelynek a választása mintegy 10 százaléknyi diszkontot jelent a díjban.

„A magasabb önrésszel valóban megspórolhatunk évi néhány ezer forintot, de cserébe kétszer akkorra önerőt vállalunk így csak a nagyobb károk esetében kapunk védelmet” – figyelmeztet Sebestyén László.

Kampány idején minden más

A novemberi kampányidőszakban további jelentős megtakarítási lehetőséget jelentett az együttkötési kedvezmény. Az időszak során kötött, január elsejei kockázatviselésű cascoszerződések átlagdíja továbbra is évről évre folyamatosan csökkenő tendenciát mutat: míg 2012-ben még 44 ezer forintot tett ki, a legutóbbi kampányban már csupán 37 ezer forintot ért a kgfb-vel együtt kötött casco. Hozzá kell tenni, hogy az év végi kgfb-évfordulós körben már csak a legalább ötéves autók maradtak. Ebben a körben a pótlási költségek alacsony szinten mozognak, ezért a biztosítók számukra eleve alacsonyabb díj mellett tudnak biztosítási fedezetet kínálni.

A jövőben megelőzik a baleseteket az autók
Belátható időn belül megjelenhetnek a közforgalomban a néhány éve még a sci-fik világából ismert sofőr nélküli autók, amelyek többek között a baleseti statisztikákat javíthatják, de emellett az autóbiztosítási piacot is átalakíthatják.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo