A 2010-es 5,1%-os csökkenés után 2011-ben 1,9%-kal mentek le a lakásárak, reál értelemben pedig 5,5%-kal. 2011. második felében az első félévhez képest további 1,6%-kal mérséklődtek az árak, majd ez a negatív tendencia némileg változott 2012 második negyedévében, amikor kismértékű növekedés látszott alacsony forgalmi adatok mellett.
A harmadik negyedéves csökkenés ellentétes a 2012 első felében mért kedvezőbb folyamatokkal, inkább a lakáspiac fundamentumai által indokolt lassú lejtmenethez illeszkedik. 2012 harmadik negyedévében nominálisan 1,5%-kal csökkentek a lakásárak az előző negyedévhez képest. 2011 hasonló időszakához képest a mért érték 1%-os csökkenést jelent.
Legkorábban 2013-ban lehet hatása az otthonteremtő támogatásnak
Az adatok alapján tehát elmondható, hogy bár 2012-ben néhol fordulat jelei figyelhetőek meg és a lakásárak csökkenésének üteme 2009-2011 között országos szinten lényegesen mérséklődött, az alacsony forgalom melletti árnyomás még enyhén lefelé mutató. 2012 első félévében a korábban feltárt fordulat tartósságának valószínűségét csökkentette, hogy az elmúlt 10 év legalacsonyabb lakásforgalma mellett zajlott le.
A 2012-es év egészében ezért még nem köszöntött be a fordulat, és a piacot továbbra is a makrogazdasági környezet gyengesége határozta meg. Legkorábban 2013 év végére lehet mérhető hatása a 2013 januárjától még kedvezőbb feltételekkel nyújtott állami támogatású Otthonteremtő lakáshiteleknek.
Változatlanul gyenge makrogazdasági környezet
A lakáspiacot meghatározó keresleti tényezők közül a háztartások jövedelmi helyzete és hitelezési folyamatok a meghatározóak.
A keresleti oldalt meghatározó foglalkoztatás 1%-os emelkedést mutatott 2011-ben, és 2012 első három negyedévében is pozitív elmozdulást közölt a KSH. Az utóbbi időben az elemzők számára fejtörést okozott, hogy a foglalkoztatottak száma annak ellenére nőtt, hogy érezhető konjunkturális javulás mutatkozott volna.
A legújabb munkapiaci adatok alapján úgy tűnik, hogy a növekedés nagyobb részben a közmunkaprogramoknak tulajdonítható, így kevésbé ad okot az optimizmusra. Továbbra is érvényes lehet azért az a derűlátóbb magyarázat is, hogy a vállalatok meghozzák eddig halasztott munkaerő felvételi döntéseiket, de még ebben az esetben is törékeny lehet a foglalkoztatottsági változás.
A végtörlesztés után tovább gyengült a keresleti oldal
A folyósított lakáshitelek és a lakástranzakciók közt igen szoros az összefüggés. A piaci környezetet jól jellemzi egyrészt, hogy a válság alatt csökkenő lakáspiaci tranzakciók számával együtt lényegesen csökkent a folyósított lakáshitelek nettó (új folyósítás – visszafizetés) összege is.
Nincs változás azon a fronton sem, hogy a magyar háztartások több éve nettó hitel-visszafizetők, és a végtörlesztés rohama után is hitel-visszafizetők maradtak. Ezzel párhuzamosan – a devizaárfolyamok alakulásától is befolyásolva – a hitelállomány is csökkent.
A támogatott forinthitelek visszatérése a piacra ténylegesen jelentkezik a hozzáférhető hitelek árában. A harmadik negyedévben tovább enyhültek a hitelezési feltételek a Magyar Nemzeti Bank Hitelezési felmérése szerint, így elmondható, hogy bankszektor lakáshitelezési hajlandósága lényegesen nőtt 2012-ben.