Egyre nagyobb bajban az állattenyésztők

A hőség miatt csökkenő minőségű és mennyiségű terméshozam a növénytermesztők mellett az állattenyésztéssel foglalkozókat is komolyan sújtja, és a takarmányozási költségek jelentős emelkedését okozhatja.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 


Kép:sxc

A különböző nagy növénytermesztő országokban, régiókban bekövetkező szélsőséges időjárási események - mint amilyen az elmúlt hetekben is tapasztalt rendkívüli észak-amerikai aszály - jelentősen befolyásolják a betakarításra kerülő termények mennyiségét, minőségét. Ez pedig egyértelműen hatást gyakorol a világpiaci árakra is, amelynek a magyar mezőgazdasági termelők és élelmiszer-feldolgozók is ki vannak téve.

„A terményárak hektikus mozgása azonban a növénytermesztők mellett az állattartókat, ezen belül is az abrakfogyasztó állattenyésztési ágazatokat, főként a sertéstenyésztőket és baromfitartókat is érzékenyen érinti. Egyrészt azért, mert a sertés- és baromfiágazatban a takarmányozási költségek az összes költség mintegy 60-70%-át teszik ki. Másrészt Magyarországon mind makroszinten, mind üzemi szinten megbomlott a kapcsolat a növénytermesztés és az állattenyésztés között. Egy gazdaságon belül a növénytermesztésnek nem mindig érdeke, hogy a piacon drágán értékesíthető gabonaféléket és kukoricát átadja a gyakran veszteségesen termelő állattenyésztésnek. Így a terményárak emelkedése főként azokat az állattenyésztőket érinti negatívan, akik nem vagy csak az állatok takarmányozása végett foglalkoznak növénytermesztéssel" - magyarázta Tresó István a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.

Továbbra is a hitelek a kkv-k legfontosabb finanszírozási eszközei, szükség esetén a vállalkozások mintegy harmada veszi fontolóra a hitelfelvételt

A KSH legutóbbi, júniusi adatai szerint a sertésállomány száma már 3 millió alá csökkent. A jelenlegi magas gabonaárak, valamint a júliusi aszályos időjárás miatt a kukoricaállományokban keletkezett károk pedig tovább nehezítik a sertéstartók helyzetét. A helyzet súlyosságát mutatja az is, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium a napokban az állattenyésztési ágazatot segítő javaslatot dolgoz ki a takarmányozási problémák enyhítésére. „Mivel az állattenyésztők a takarmányozás plusz költségeit nem vagy csak részben tudják érvényesíteni a húsfeldolgozók és végső soron a fogyasztók felé, ezért előre láthatóan növekedni fog finanszírozási igényük. Ezt jellemzően önerőből vagy banki forrásból tudják fedezni, de gyakori jelenség a műtrágya, vetőmag és növényvédő szer gyártók által biztosított hosszú fizetési határidő is" - magyarázta Tresó István. „Agrár ügyfeleinknek jellemzően vannak szabad, ki nem használt kereteik, és az is a segítségükre lehet, hogy a szektorra legjellemzőbb megtakarítási formát, a lekötött betétet rugalmasan tudják a termelési ciklushoz igazítani. Ennek ellenére azonban arra számítunk, hogy a következő hónapokban az állattartással is foglalkozó ügyfeleink részéről megnő az érdeklődés a termény, közraktári és a forgóeszköz finanszírozási lehetőségek iránt" - tette hozzá az agrár szakértő.

Ki juthat pénzhez?

Pénzhez jutás szempontjából a legrosszabb helyzetben a mikro- és kisvállalatok vannak. Bár látszólag számos forrás közül kereshetik meg a stratégiájukhoz leginkább illeszkedőt, valójában sokuk már az első rostán kiesik. Már a meggyőző üzleti terv és a saját erő előteremtése is komoly gondot okoz, és persze a tőlük kért biztosítékok sem állnak egykönnyen rendelkezésre. Pedig a pályázati pénzek jelentős adminisztrációval járó elnyeréséhez szükség van saját erőre és biztosítékokra. Továbbra is a hitelek a kkv-k legfontosabb finanszírozási eszközei, szükség esetén a vállalkozások mintegy harmada veszi fontolóra a hitelfelvételt. A K&H által megkérdezett mintegy 700 cégvezető elmondása alapján második helyen a pályázati források, valamint a tulajdonosi kölcsön játszanak jelentős szerepet a kkv-k finanszírozásában. Lízingben a cégek 15 százaléka gondolkodik, a társfinanszírozott hiteleket pedig a vállalkozások 10 százaléka veszi fontolóra. A támogatott hitelkonstrukciókról itt olvashat.

A következő években áttörés várható a mikrovállalatok finanszírozásában Közép-Kelet-Európában: a bankok a stabilizációs időszak után új növekedési lehetőségeket keresnek, ez a vállalkozói kör pedig egyre érettebbé, változatosabbá és érdekesebbé válik a régióban. A pénzintézetek ugyanakkor egyelőre nincsenek megfelelőképp felkészülve erre a feladatra - derül ki az Efma és a Roland Berger Strategy által készített, a KBC támogatásával megvalósult tanulmányból. A kutatás eredményei biztatónak értékelhetők e vállalkozói kör jövőbeli finanszírozását illetően, a helyzet azonban jelenleg a rendelkezésre álló adatok alapján még messze nem ilyen kedvező.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo