A Platina-csoportba tartozó nemesfémek – a platina, a palládium, a ródium, az iridium, az ozmium és a ruténium – együttes kínálata tavaly összességében közel másfélmillió unciával maradt el a kereslettől. Ezen belül a palládiumé 900 ezerrel, a platináé 400 ezerrel, a ródiumé 43 ezerrel - áll a Conclude Daily Gold összeállításában.
Visszaesett a kitermelés
Az, hogy a 6,57 millió unciás, az előző évitől 11 százalékkal elmaradt palládium-kínálat kilenc éve nem volt ilyen alacsony, az orosz államnak köszönhető, amely az utóbbi évekhez képest 2012-ben jóval kevesebb palládiumot értékesített készleteiből. Emellett csökkentően hatottak az alulfizetett dél-afrikai alkalmazottak illegális sztrájkjai, valamint a nem hatékony bányák bezárása miatt visszaeső kitermelés is, ami leginkább a platinakínálatot vetette vissza: az e nemesfém gyártásának közel háromnegyedét adó Dél-Afrika 600 ezer unciával kevesebb, 4,25 millió uncia platinát hozott a felszínre, ami 11 éve nem látott alacsony szint. S az idei kilátások sem biztatóbbak, részben a dél-afrikai dolgozói elégedetlenségek okozta munkabeszüntetések, másrészt amiatt, hogy több termelőt is tevékenysége átszervezésére, üzembezárásokra késztethet, hogy a költségek emelkedésével nem tartanak lépést az értékesítési árak. Mindezek következtében a Platina-csoporttagok kínálata legjobb esetben is csak a tavalyi szint körül maradhat, ezen belül az orosz palládium-termelés mérséklődhet. A kínálat esetleges szűkülése azért okozhat problémát, mert a kereslet viszont magasabb lehet az előző évinél, elsősorban az autókatalizátor-gyártók és az ipari felhasználók jóvoltából.
Erősödik a kereslet
E két terület a Platina-csoportba tartozó nemesfémek legnagyobb felvevőpiaca, de érzékelhető keresletet támasztanak még az ékszerészek, valamint a fizikai nemesfémekbe fektetők. Az autókatalizátor-gyártáshoz gazdaságossági okból már eddig is kétszer többet használtak fel palládiumból, mint a több mint duplájába kerülő platinából, tavaly pedig e tendencia folytatódott: palládiumból 7 százalékkal több, míg platinából 1 százalékkal kevesebb fogyott, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor egyre komolyabb a platina másik helyettesítő eszközének, a ródiumnak a felhasználása, az tavaly az előző évhez képest még a palládiumnál is jobban, 9 százalékkal emelkedett. S a Johnson Matthey brit multinacionális vegyipari és nemesfém-gyártó cég prognózisa szerint a ródiumból 2013-ban is többet vehetnek az autókatalizátor-gyártók és az ipari felhasználók az előző évinél, míg a palládium- és platinavételük a múlt évi szint közelében lehet.
A kormányok is segítenek
A platinaékszerekből is egyre több fogy, elsősorban a kínai vételeknek köszönhetően, de például II. Erzsébet királynő is ilyet kapott ajándékba gyémántjubileumára tavaly decemberben. A befektetők szintén egyre nagyobb mennyiségű fizikai platinát vásárolnak, miután a növekvő árak vonzóvá tették a platinába fektető ETF-eket. Az idén is tovább nőhet a befektetés mind a fizikai platinába, palládiumba és ródiumba, mind az e nemesfémekbe invesztáló ETF-kbe – prognosztizálja a Johnson Matthey. A platinacsoport-tagok viszonylag alacsony – jelenleg még az aranyétól is elmaradó – árai ugyanis vonzóak a megtakarításaikat fialtatni szándékozók számára, már csak azért is, mert nemigen lehet számítani a fejlett országokban zéróhoz közeli kamatok emelésére.
A befektetők kereslete még nőhet is, ha a nagyobb nemesfém-vásárló országok kormányai még gazdaságosabbá is teszik a tartásukat. Mint például Szingapúr, amely október 1-jétől az arany- és ezüstérmék mellett áfamentessé tette négy platinaérme-típus behozatalát és vásárlását. Ezek: az American Eagle, az Australia Platypus, a Canada Maple Leaf és az Australia Koala – utóbbi a Conclude-nál is elérhető.