Egyre bátrabbak a befektetők, Budapest sokat profitálhat

Európában a befektetők optimizmusa töretlen: tavaly 29 százalékkal 166 milliárd euróra nőtt a kontinens kereskedelmi ingatlanbefektetési piaca. Idén a befektetők a hagyományosan erős londoni, párizsi ingatlanpiacok mellett egyre érdeklődőbbek a közép-európai térség iránt, így trendből a magyar főváros ingatlanpiaca is profitálhat.

„Ugyan a befektetők Európában még mindig az Egyesült Királyságot és Németországot teszik az első két helyre befektetési céljaik között, de 2014-ben már Spanyolország került a dobogó harmadik helyére. London elsőbbségét nem vitatva, Madrid, Dublin és Barcelona javított legtöbbet a megítélésén a CBRE európai befektetők között végzett és 2014-re vonatkozó felmérésében.” – hangsúlyozta Mike Atwell, a CBRE kelet- és közép-európai ingatlanbefektetési igazgatója.

Mi is profitálhatunk a növekvő érdeklődésből - kép: Pixabay

Egyre több pénz áramlik európai ingatlanba Közel-Keletről és Ázsiából, azonban egyelőre ez a tőke inkább Londont és a legérettebb nyugat-európai piacokat találta meg. Az idén már ötödik alkalommal készített Európai Befektetői Barométer szerint azonban ez változni fog, ezek a klasszikusnak mondott piacok kezdenek telítődni, és más lokációk iránt nő az érdeklődés, ahol nagyobb kockázat vállalása mellett nagyobb hozamok célozhatók meg. A Barométer szerint a befektetőket már nem aggasztják finanszírozási nehézségek, sokkal inkább a prémium ingatlanok iránt erősödő verseny. Éppen ezért a földrajzi és eszközosztály szerinti diverzifikáció egyre inkább előtérbe kerül, amiből Közép-Európa, azon belül is az elmúlt években nagyon alulsúlyozott Magyarország komolyan profitálhat.

(A magyar piacon még mindig stagnálnak az árak.)

„2013-ban Magyarország részesedése már nőtt (3%-ról 5%-ra), ahogy Csehország és Szlovákia is profitált a régió felé forduló érdeklődésből. Lengyelország még mindig a piac 61 százalékát adta tavaly, azonban erősödnek a túlfűtöttség miatti aggodalmak. A javuló magyar makrogazdasági adatok, a biztosabb ingatlanpiaci fundamentumok, a jó európai befektetői hangulat és az a tény, hogy Budapest az elmúlt időszakban relatíve olcsóvá vált, nagy lökést adhat a hazai befektetési piacnak.” – mondta Tim O’Sullivan, a CBRE budapesti ingatlanbefektetési vezetője.

„Magyarország megítélése óriásit változott az elmúlt egy évben. Nemcsak a száraz tények, de a piaci hangulat is pozitív képet fest a hazai lehetőségekről. Az ingatlanpiac kilátásai jók: a növekvő bérlői kereslet, a csökkenő üresedés és a racionálisan óvatos fejlesztési volumen vonzóvá befektetési célponttá teszi Budapestet. A CBRE londoni elemzői szerint Dublin, Madrid és London mellett a budapesti fővárosban várható a legnagyobb értéknövekedés a következő öt évben. Látva a hazai alacsony bérleti díjakat és a relatíve magas hozamokat, egyre többen érezhetik úgy, hogy itt az ideje belépni a magyar befektetési piacra.” – tette hozzá Borbély Gábor, a CBRE budapesti kutatási és tanácsadási vezetője.

Székhely: hol és milyen legyen?
Piacok, erőforrások, logisztika, HR, arculat – számos szempontot figyelembe kell venni a vállalati székhellyel, üzemmel vagy irodával kapcsolatos döntések során. Ezeket a szempontokat tekintette át a Reconcept blog.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo